Częścią X Droniady była konferencja w Planetarium Śląskim "AI w dronach i robotyce" by Politechnika Śląska. Głos zabrało ok. 40 prelegentów i panelistów. W ich ocenie AI nie boli, ale nie zwalnia od myślenia. Trzeba umieć powiedzieć stop.
Diabeł tkwi w szczegółach. AI rozwija się od lat i nie można ulec histerii, żeby natychmiast zakazać jej stosowania. To generalnie pożyteczne narzędzia, których należy używać z głową. Jeśli koszty społeczne przewyższają zyski, to należy zrezygnować z AI.
W przypadku robotyki powietrznej i lądowej AI dzisiaj przyspiesza wykonywania różnych analiz i prowadzenia misji. Literacki „krzem” wygra prędkością przetwarzania danych z „białkiem”. Dotyczy to zarówno zastosowań wojennych, o czym mówiła dr Kaja Kowalczewska z Inkubatora Doskonałości Naukowej „Centrum Digital Justice” na Uniwersytecie Wrocławskim w swoim wystąpieniu „AI: kiedy powiedzieć stop? Perspektywa rozwoju AI w kontekście zastosowań militarnych i cywilnych”, jak i cywilnych np. w energetyce vide prezentacja Roberta Drzewieckiego, CEO Prometheus S.A. „Paszportyzacja od podszewki. Jak rozpoznać części składowe infrastruktury elektroenergetycznej?”.
Aby zaś dać szansę wyrobić swój własny pogląd, zachęcamy do obejrzenia całości tej dwudniowej konferencji. Pod galerią publikujemy nagrania dnia I i II. Agenda jest TU. Konferencję prowadzili dr hab. inż. Roman Czyba, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Piotr Rutkowski, wiceprezes Fundacji Instytut Mikromakro.
Fotogaleria
Droniada Tech, 1 czerwca 2023 r. film i pdf
dr Kaja Kowalczewska,
adiunkt w Inkubatorze Doskonałości Naukowej „Centrum Digital Justice” na Uniwersytecie Wrocławskim
Droniada Tech, 2 czerwca 2023 r. film i pdf
Adam Piasecki
Lider Centrum Kompetencyjnego Dostępności i Komunikacji „Dostępność Plus”, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Katowice
Mikołaj Kwiatkowski
menedżer ds. rozwoju biznesu, Blees sp. z o.o., Gliwice
Paweł Wójcik
Business Development Director w SkySnap sp. z o.o.