X Droniada w drodze na start w Chorzowie

Droniada w trzech kolorach

Rozpoczyna się tydzień X Droniady. Zieleń symbolizuje konkurs Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa. Niebieski to barwy konferencji Droniada Tech by Politechnika Śląska o AI w dronach i robotyce. Natomiast czerwony oddaje temperament wystawy i pokazów Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM. Oto Droniada w trzech kolorach.

Do tej pory Droniada gościła w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, na tamtejszym Rynku Głównym, na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim (lata 2014 – 2018); na lotnisku Katowice-Muchowiec Aeroklubu Śląskiego (lata 2019 – 2020 i 2022 – 2023); na lotnisku Kąkolewo k. Grodziska Wielkopolskiego Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (2021). Teraz czas na Park Śląski w Chorzowie: Pola Marsowe i Planetarium Śląskie oraz ponownie lotnisko Katowice – Muchowiec.

W części konkursowej X Droniady weźmie udział 11 zespołów, które mają już za sobą pierwszą część obowiązkowej konkurencji „Demo systemu”. To akademickie koła naukowe z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, zespoły Open – Muxtor i Poldrone oraz ekipa zDRONowani z Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Bytomiu.

Natomiast prelegentami i dyskutantami Droniada Tech by Politechnika Śląska będzie ponad 40 osób reprezentujących naukę, biznes i instytucje publiczne. Kiedy samorządy zaczną wprowadzać transport autonomiczny? Czy AI potrafi zinwentaryzować słupy energetyczne i towar na półkach? Kim są „cyfrowi bliźniacy”? Dowiesz się tego właśnie na naszej droniadowej konferencji w Planetarium Śląskim w Chorzowie 1 i 2 czerwca.

Finałem X Droniady będą wystawa i pokazy Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM w niedzielę 4 czerwca od godz. 13.00 do godz. 18.00. W programie m. in. prezentacje dronów i robotów, konkursy dla dzieci i dorosłych jak gra terenowa „Co widać z nieba” czy też Wielki Test Metropolitalny. Kulminacją stanie się ogłoszenie wyników X Droniady. Nagrody finansowe ufundowały Metropolia GZM, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, REAKTO Prosta Spółka Akcyjna i Fundacja Instytut Mikromakro. Łączna pula nagród finansowych wynosi 42 tys. złotych. Ale to nie wszystko. Na najlepszych czekają również nagrody specjalne, których fundatorami są Centrum Dronów Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz organizatorzy toruńskiego DroneTech World Meeting.

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa logo
Współorganizator Droniady. Partner Tytularny Droniada Future Forum
logo politechnika slaska 200x150
Współorganizator. Partner Tytularny Droniada Tech
Metropolia GZM czarne logo
Partner Tytularny Droniada

Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Droniada Challenge by Łukasiewicz Instytut Lotnictwa 2023
Droniada Challenge 2023
Zespoły X Droniady

X Droniada jest już wydarzeniem na trwale wpisanym w kalendarz działań uczelni wyższych, ośrodków badawczo-rozwojowych, jednostek samorządu terytorialnego i firm. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych konkursów technologicznych na świecie łączących informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem.

To kuźnia kadr przemysłu przyszłości i zarazem poligon robotyki powietrznej. Stawiamy zadania, które w niedalekiej przyszłości objawią się w rozwiązaniach dla rolnictwa, energetyki, zarządzania kryzysowego czy też bezpieczeństwa pozamilitarnego.

Startować mogą zarówno zespoły akademickie, open, jak i osoby indywidualne. Uczestnicy wybierają jedną lub więcej konkurencję terenową (jest ich 5).

  • W „Drzewie życia” znajdź w sadzie jabłkowym patogeny chorób roślin i zaaplikuj odpowiednio środki ochrony roślin, które symbolizują kulki paintballowe. Misja autonomiczna.
  • W „Rurociągu” sprawdź, czy nie ma usterek i czy obsługa przestrzega przepisów BHP. Misja autonomiczna.
  • W „Intruzie II” wykryj w grupie pracowników rurociągu osobę zachowującą się niestandardowo, co rodzi podejrzenia, że jest osobą nieuprawnioną do przebywania na terenie obiektu infrastruktury krytycznej. Misja autonomiczna.
  • W „Sztafecie II” pokonaj nocą dystans 16 km i zrzucaj świetlne bikony zgodnie
    z planem, które utworzą ścieżkę ewakuacji. Misja autonomiczna.
  • W „Fly to Rescue” znajdź obraz ukryty na dnie wiadra zgodnie z zadanym wzorem i zrób perfekcyjne zdjęcie. Sprawdź swoje kompetencje pilota w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. To misja analogowa, nie potrzeba nic programować.

Każda z tych konkurencji rozwija kompetencje, które są potrzebne w sektorze cywilnym, ale zarazem zwiększają kwalifikacje konstruktorów i pilotów dronów w misjach o charakterze obronnym i poszukiwawczo-ratowniczych.

Przykładowo „Drzewo życia” umożliwia przygotowanie algorytmów do inteligentnego wyboru amunicji w zależności od wykrytego celu, chociaż formalnie jest konkurencją promującą rolnictwo precyzyjne – opryski sadów środkami ochrony roślin symbolizowanymi przez kulki paintballowe. Znowuż „Rurociąg” i „Intruz” rozwijają kompetencje w zakresie ochrony liniowej infrastruktury krytycznej, w tym wodociągów, ciepłociągów, sieci przesyłowych gazu i paliwa oraz sieci elektroenergetycznych. „Sztafeta II” pozwala zaś sprawdzić drony z jednej strony w zadaniu budowy ścieżki ewakuacji dla służb poszukiwawczo-ratowniczych w sytuacji dużego zadymienia i występowania mgieł na terenie akcji poprzez zrzut świetlnych bikonów (latarek), z drugiej strony przygotowuje uczestników do projektowania algorytmów precyzyjnego zrzutu środków bojowych w nocnym locie długodystansowym.

Natomiast konkurencja „Fly to Rescue”, która powstała z inspiracji Sopockiego WOPR i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej służy do podnoszenia kwalifikacji pilotów dronów służb poszukiwawczo-ratowniczych zgodnie z koncepcją certyfikacji ich umiejętności wypracowaną w National Institute of Standards and Technology (Narodowym Instytucie Norm i Techniki), NIST – amerykańskiej agencji federalnej.

PROGRAM https://droniada.eu/droniada-challenge-program

Droniada Tech by Politechnika Śląska

Droniada Tech by Politechnika Śląska

Dr Kaja Kowalczewska z Inkubatora Doskonałości Naukowej „Centrum Digital Justice” na Uniwersytecie Wrocławskim opowie o perspektywie rozwoju AI w kontekście zastosowań militarnych i cywilnych. Prof. Jakub Nalepa z Politechniki Śląskiej zabierze nas na orbitę okołoziemską, aby pokazać nam możliwości tzw. głębokiego uczenia i „cyfrowych bliźniaków”. Jak rozpoznać części składowe infrastruktury elektroenergetycznej? – dowiesz się z wystąpienia Roberta Drzewieckiego, prezesa spółki Prometheus S.A. Zaś na warsztatach projektu MOVE2CCAM – współtworzenie prototypów modeli biznesowych – pomożesz Metropolii GZM = Partnerowi Tytularnemu Droniada Expo & Kids – wypracować koncepcję stosowania pojazdów autonomicznych w mieście. Ale to nie wszystko.

Województwo Śląskie  – nasz Partner Samorządowy – zaprasza na specjalną sesję o śląskich innowacjach od dronów do autonomicznych busów. Poprowadzi ją dr inż. Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – EMAG. Orange, nasz Partner Technologiczny, opowie o możliwościach wykorzystania danych komórkowych do planowania tras transportu autonomicznego, w tymi misji dronowych. Natomiast Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zachęca do udziału w sesji „Ekosystem BSP: Technologia, prawo, scenariusze przyszłości”. Co już potrafią drony i co mogłyby pokazać, gdyby prawo nadążałoby za rozwojem techniki?

Crème de la crème naszej droniadowej konferencji jest debata „Kiedy nie warto korzystać z systemów autonomicznych i AI” z udziałem red. Sylwii Czubkowskiej, dziennikarki specjalizującej się w temacie cyfryzacji, współprowadząca podcast „Techstorie” w Tok FM; Marcina Gajdzińskiego, dyrektora generalnego IBM w Polsce i w krajach bałtyckich; dr. hab. inż. Roberta Głębockiego, prof. uczelni, kierownika projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” – Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej; nadbryg. dr inż. Mariusza Feltynowskiego, prof. uczelni, Rektora-Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej; prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Koruby, rektora Politechniki Świętokrzyskiej; dr. inż. Artura Kozłowskiego, profesora instytutu, dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz prof. dr. hab. inż. Bogusława Łazarza. Debatę poprowadzi Piotr Rutkowski, wiceprezes Fundacji Instytut Mikromakro.

PROGRAM https://droniada.eu/droniada-tech-program

Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM

Baner finału X Droniady, czyli Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM

Na hasła przewodnie finału X Droniady pod marka Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM, wybraliśmy „AI, czy to boli” oraz „Co potrafią drony”. W ciągu pięciu godzin naszej wystawy w niedzielne popołudnie 4 czerwca ponad 20 wystawców spróbuje pokazać świat robotyki powietrznej i lądowej napędzanej AI. 

Warto przyjrzeć się „Droniemu gniazdu” z gliwickiej firmy Prodron Tomasz Siwy, która pozwala na znaczące przyspieszenie ładowania akumulatorów dronów. Ponadto bardzo interesująco zapowiada się pokaz wielozadaniowego drona (koptera) H2 firmy Prometheus-SA. To maszyna do zadań specjalnych i  w energetyce i w akcjach S&R. To tylko przykłady –  na miejscu będzie zdecydowanie więcej wynalazków z kręgu robotyki powietrznej i AI. 

PROGRAM – https://droniada.eu/droniada-expo-kids-program