Regulamin konkursu Droniada Challenge 2024

Poznaj regulamin Droniada Challenge 2024
Poznaj regulamin Droniada Challenge 2024

Konkurencje konkursu Droniada Challenge 2024

Po raz jedenasty zapraszamy do startu w konkursie technologicznym Droniada Challenge 2024, który odbędzie się w dniach 3 – 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie (Metropolia GZM). Konkurs organizujemy w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. 

Zgodnie z regulaminem Droniada Challenge uczestnicy mają do wyboru trzy konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Zespoły startujące w konkurencjach cyfrowych obowiązkowo przystępują do konkurencji „Demo systemu”, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej obowiązkowo przechodzą sprawdzian podstawowych umiejętności obsługi BSP. konkursu rozegramy cztery konkurencje. 

Ponadto jest możliwość przedstawienia alternatywnych sposobów wykonania danej misji w konkurencjach pokazowych. 

„Demo systemu BSP”: sprawdzian przygotowań do zawodów pod kątem technicznym, organizacyjnym oraz formalnym; 

„Kopalnie marsjańskie”: rozpoznaj w sposób automatyczny na podstawie koloru, które próbki (piłki tenisowe) można zebrać do lądowników marsjańskich (niebieskie beczki o średnicach 58 cm). Następnie zbierz próbki i dostarcz do lądowników we właściwej kolejności. 

„Inspekcja”: wykryj zmiany za pomocą sztucznej inteligencji na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (IK) z wykorzystaniem dronów działających w trybie automatycznym. Nadrzędnym celem jest raportowanie o wszelkich zmianach zaistniałych w infrastrukturze, takich jak np. przewrócony słup, zerwana linia energetyczna lub usterka/rdza/graffiti na rurociągu. Drony muszą też wypatrzyć pożar. Mecenasem konkurencji jest firma REAKTO.  

Turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego: kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji. Fly to Rescue realizowane jest w formie pucharowej. Zwycięzca wielkiego finału wygra Puchar „Fly to Rescue”. Celem konkurencji są: lot manualny po specjalnym torze w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach, identyfikacja obrazów oraz poprawne ich sfotografowanie.

„Sztafeta”:  Na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (rurociągu) doszło do skażenia terenu. Strażacy oczekują oznaczenia światłem buforu między strefą skażoną a strefą bezpieczną. Bufor utworzą drony, zrzucając po cztery świecące bikony/droniki co 10 metrów, z których powstaną równoległe do siebie linie świetlne o długości 40 metrów. Mecenasem konkurencji jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Pobierz regulamin Droniada Challenge 2024

Podstawowe zasady

W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Sprawdzamy kompetencje kadr przemysłu przyszłości w warunkach sportowej rywalizacji, poznajemy różne sposoby rozwiązywania postawionych problemów i oceniamy możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu. 

Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, jak również o nagrody pieniężne. Ostateczna pula nagród będzie znana pod koniec marca 2024 r. Podczas ostatniej, X Droniady, wyniosła 50 tys. złotych. Każda z konkurencji jest punktowana i honorowana oddzielnie. Warunkiem otrzymania nagród finansowych jest uzyskanie co najmniej 60% punktów w danej konkurencji cyfrowej. Najlepsza czwórka pilotów wyłoniona w konkurencji „Fly to Rescue Challenge” otrzyma zaś nagrody rzeczowe. 

Nagrody pieniężne trafią na konto uczelni, organizacji pozarządowej, która patronuje zespołowi lub na konto podmiotu gospodarczego/osoby indywidualnej. Nagrodzeni mają obowiązek odprowadzić stosowny podatek od nagród. Nagrody honorowe i rzeczowe przysługują samym startującym. 

Możemy jednak już dzisiaj potwierdzić, że nagrodę specjalną za najlepsze „Demo systemu” ufunduje Fundacja Instytut Mikromakro w wysokości 2 tys. złotych, zaś firma Reakto honoruje 1 miejsce w konkurencji „Inspekcja” nagrodą w wysokości 8,5 tys. złotych. Natomiast Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa nagradza zwycięzcę „Sztafety” kwotą w wys. 5 tys. złotych. Powodzenia! 

 

Flipbook: Regulamin Droniada Challenge PL & ENG

Inwestycja w Droniadę

Zostań partnerem biznesowym

Jeśli szukasz pracowników albo partnerów do projektów, potrzebujesz inspiracji lub chcesz umocnić swoją markę, przedstawić produkt lub usługę, zgłoś się do nas!

Crowdfunding

Wierzymy w siłę społeczności! Jeśli podoba Ci się idea takiego przedsięwzięcia, pomóż je nam sfinansować poprzez Zrzutkę.