Konkurencje konkursu Droniada Challenge 2024
Po raz jedenasty zapraszamy do startu w konkursie technologicznym Droniada Challenge 2024, który odbędzie się w dniach 3 – 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie (Metropolia GZM). Konkurs organizujemy w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych.
Zgodnie z regulaminem Droniada Challenge uczestnicy mają do wyboru trzy konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Zespoły startujące w konkurencjach cyfrowych obowiązkowo przystępują do konkurencji „Demo systemu”, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej obowiązkowo przechodzą sprawdzian podstawowych umiejętności obsługi BSP. konkursu rozegramy cztery konkurencje.
„Inspekcja”: wykryj zmiany za pomocą sztucznej inteligencji na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (IK) z wykorzystaniem dronów działających w trybie automatycznym. Nadrzędnym celem jest raportowanie o wszelkich zmianach zaistniałych w infrastrukturze, takich jak np. przewrócony słup, zerwana linia energetyczna lub usterka/rdza/graffiti na rurociągu. Drony muszą też wypatrzyć pożar i wtargnięcie na teren IK nieuprawnionej osoby intruza.
Turniej „Fly to Rescue”: kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji. Fly to Rescue realizowane jest w formie pucharowej. Zwycięzca wielkiego finału wygra Puchar „Fly to Rescue”. Celem konkurencji są: lot manualny po specjalnym torze w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach, identyfikacja obrazów oraz poprawne ich sfotografowanie.
„Sztafeta”: Na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (rurociągu) doszło do skażenia terenu. Strażacy oczekują oznaczenia światłem buforu między strefą skażoną a strefą bezpieczną. Bufor utworzą drony, zrzucając po cztery świecące bikony co 10 metrów, z których powstaną równoległe do siebie linie świetlne o długości 40 metrów. Aby tego dokonać potrzeba przeprowadzić lot na trasie 16 km (dwie pętle po 8 km).
Pobierz regulamin Droniada Challenge 2024
Podstawowe zasady
W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Sprawdzamy kompetencje kadr przemysłu przyszłości w warunkach sportowej rywalizacji, poznajemy różne sposoby rozwiązywania postawionych problemów i oceniamy możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu.
Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, jak również o nagrody pieniężne. Ostateczna pula nagród będzie znana pod koniec marca 2024 r. Podczas ostatniej, X Droniady, wyniosła 50 tys. złotych. Każda z konkurencji jest punktowana i honorowana oddzielnie. Warunkiem otrzymania nagród finansowych jest uzyskanie co najmniej 60% punktów w danej konkurencji cyfrowej. Najlepsza czwórka pilotów wyłoniona w konkurencji „Fly to Rescue Challenge” otrzyma zaś nagrody rzeczowe.
Nagrody pieniężne trafią na konto uczelni, organizacji pozarządowej, która patronuje zespołowi lub na konto podmiotu gospodarczego/osoby indywidualnej. Nagrodzeni mają obowiązek odprowadzić stosowny podatek od nagród. Nagrody honorowe i rzeczowe przysługują samym startującym.
Możemy jednak już dzisiaj potwierdzić, że nagrodę specjalną za najlepsze „Demo systemu” ufunduje Fundacja Instytut Mikromakro w wysokości 2 tys. złotych, zaś firma Reakto honoruje 1 miejsce w konkurencji „Inspekcja” nagrodą w wysokości 8,5 tys. złotych. Powodzenia!
Flipbook: Regulamin Droniada Challenge PL & ENG
Inwestycja w Droniadę
Zostań partnerem biznesowym
Jeśli szukasz pracowników albo partnerów do projektów, potrzebujesz inspiracji lub chcesz umocnić swoją markę, przedstawić produkt lub usługę, zgłoś się do nas!
Crowdfunding
Wierzymy w siłę społeczności! Jeśli podoba Ci się idea takiego przedsięwzięcia, pomóż je nam sfinansować poprzez Zrzutkę.