Dowiedz się jak zmieniała się Droniada na przestrzeni lat. Przeczytaj opinie i komentarze organizatorów i uczestników. Oto "Impresje droniadowe" - flipBook: 70 stron, 107 zdjęć i emocji bez liku. A jeśli chcesz to przeżyć, to dołącz do naszej społeczności!
Jesienią 2013 r. wymyśliłem Paradę Robotów, w której wzięłyby udział roboty lądowe, podwodne i latające, czyli drony. Równoległe ówczesny Szef Biura Bezpieczeństwa Na-rodowego gen. bryg. w st. spocz. prof. dr hab. Stanisław Koziej wpadł na pomysł organizacji Droniady jako pokazu możliwości samych dronów w różnych zastosowaniach wojskowych i cywilnych. Przez kilka lat próbowaliśmy połączyć obie te nazwy. Jedziemy na Droniadę! – słyszeliśmy za każdym razem od studentów, naukowców, wojskowych, ratowników i przedsiębiorców, gdy zapraszaliśmy ich do udziału… w Paradzie Robotów. Vox populi, vox dei. Tak zwyciężyła Droniada. Impresje droniadowe przypominają jak to było.
Czymże zatem ona jest obecnie po dziesięciu edycjach w 2023 roku? Składał się nań konkurs technologiczny Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa dla zespołów akademickich, open i innowatorów; konferencja o AI w dronach i robotyce – Droniada Tech by Politechnika Śląska oraz pokazy i wystawa Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM. Te formaty organizacyjne pojawiały się już w poprzednich latach, lecz dopiero od tego roku wyraźnie je wyodrębniliśmy i nazwaliśmy.
Kuźnia kadr przemysłu przyszłości
Ułatwia to adresowanie Droniady do różnych środowisk, które łączy zainteresowanie możliwościami nowych technologii teleinformatycznych i robotycznych – akademickich, biznesowych, instytucji badawczo-rozwojowych, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych.
Konkurs wymaga kompetencji z IT, robotyki i AI. Z lotnictwem łączą go przepisy i prawa fizyki. Każda konkurencja uczy myślenia symbolicznego lub jak kto woli – prototypowania. Zarazem to świetny team building. Ten, kto się sprawdzi na Droniadzie, poradzi sobie na rynku pracy. Znowuż na konferencji pokazujemy razem rozdzielne dotąd tematy IT, robotyki, dronów, AI, mobilności miejskiej oraz bezpieczeństwa. Natomiast finał Droniady, czyli pokazy i wystawa, łącząc IT z robotyką, wzmacnia akceptację społeczną dla nowych technologii i przemysłu przyszłości.
Zachęcam do lektury! Niech „Impresje droniadowe” zachęcą Cię do osobistego udziału i wsparcia naszej społeczności.