Trzeci wymiar miast – o akceptacji społecznej dla dronów podczas konkursu Droniada GZM 2022

Muzeum Śląskie w Katowicach

Dotąd samorządy zarządzały przestrzenią dwuwymiarową. Wprowadzenie dronów jako elementów nowej mobilności miejskiej dodaje trzeci wymiar. Jak doń przekonać mieszkańców?

9. Konkurs Technologiczny Droniada GZM 2022 towarzyszy World Urban Forum ONZ, które po raz pierwszy zagości w Polsce (wuf11.katowice.eu). W związku z tym organizujemy Finał Droniady w formie pokazów pod hasłem „Trzeci wymiar miast” w środę 29 czerwca. To pokazy dronowe, które mają ułatwić akceptację społeczną dla latających robotów w miastach w różnych zastosowaniach od pozyskiwania danych na potrzeby ochrony środowiska poprzez detekcję zmian z wykorzystaniem AI aż po transport dronowy. W imieniu Fundacji Instytut Mikromakro jej organizatorem jest World Drone Pilots Organization (WDPO), której liderem jest Przemysław Tomków.  

Pomiędzy pokazami statycznymi i dynamicznymi, zachęcamy  do wysłuchania debat z uczestnikami rynku, które ułatwią wyrobienie sobie poglądu o dronach w miastach: 

  • Przyszłość medycznych usług dronowych w miastach (zastosowanie specjalne, akcje S&R, medyczny transport dronowy) 
  • Drony jako narzędzie do ochrony środowiska – doświadczenie miast i służb porządku publicznego 
  • Bariery rozwoju usług dronów w miastach

Poprzedzający pokazy konkurs przygotowuje informatyków, analityków informacji, robotyków, geodetów, ale także przedstawicieli służb poszukiwawczo-ratowniczych do skutecznego i innowacyjnego wykorzystania technologii dronowych.

Będę zatem rad gościć Ciebie w czasie zawodów od soboty 25 czerwca do środy 29 czerwca, w tym na finale Droniady. Jako obserwator będziesz mógł poznać z bliska innowatorów, którzy twórczo łączą drony, uczenie maszynowe, internet rzeczy oraz chmurę obliczeniową.

Plan Budowy
Plan konkurencji "Budowa"

Technologie konkursu Droniada GZM 

Technologią bazową jest teledetekcja w konkurencjach związanych z wiodącymi sektorami: inteligentnym rolnictwem (rolnictwem precyzyjnym), ochroną środowiska, budownictwem i zarządzaniem kryzysowym. Ponadto prototypujemy rozwiązania mogące znaleźć zastosowanie w gospodarce i tym samym stymulujemy gospodarkę cyfrową poprzez prezentację dronów, jako elementów złożonych systemów internetu rzeczy (ang. IoT). Ten kto sprawdzi się na Droniadzie, znakomicie dowiedzie swojego potencjału, zakładając start-up, pracują w projekcie badawczo-rozwojowym czy też przy wdrożeniu nowych usług i produktów.

Program 

25 czerwca – zespoły przyjeżdżają do Katowic oraz zgłaszają się na II cześć konkurencji „Demo systemu” – przegląd sprzętu i sprawdzenie uprawnień pilotów. Po zakończeniu pierwszej konkurencji, rozpoczynamy kwalifikacje do konkurencji „Sztafeta” – lot na 5 km z rozstawianiem świetlnych bikonów pod kątem tworzenie ścieżek ewakuacyjnych podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych we mgle i zadymieniu

26 czerwca – finał konkurencji „Sztafeta” oraz dzień treningowy do pozostałych konkurencji,

27 czerwca – konkurencja „Drzewo życia” oraz „Intruz”. W „Drzewie życia” znajdź w sadzie jabłkowym patogeny chorób roślin i zaaplikuj odpowiednio środki ochrony roślin, które symbolizują kulki paintballowe. Natomiast w „Intruzie” wykryj w grupie ludzi podejrzaną osobę, która wdarła się na lotnisko podczas awaryjnego lądowania wojskowego transportowca.

28 czerwca – konkurencja „Budowa”. W „Budowie” przeprowadź inspekcję placu budowy. Inspektor budowlany przypuszcza, że praca nie idzie zgodnie z planem wygenerowanym w BIM (ang. Building Information Modelling), zaś pracownicy nie przestrzegają przepisów BHP

29 czerwca – finał Droniady oraz pokazy technologii dronowych związanych z ochroną środowiska, akcjami S&R i mobilnością miejską w związku z World Urban Forum ONZ. Finał prowadzi WDPO. 

Agenda Droniady GZM 2022 – zajrzyj TU.

Kawiarenka Robotyczna w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa