Droniada GZM 2022 za nami, rozpoczynamy 10. Droniadę!

Droniadka

W ścisłym tego słowa znaczeniu olimpiada oznacza okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Co tyle lat odbywały się starożytne igrzyska w Olimpii i właśnie stąd wywodzi się nazwa tego okresu. Nasza Droniada odbywa się nieprzerwanie od 2014 r. i śmiało możemy powiedzieć, że równie ważny jest dla nas czas przygotowań, co same zawody.

Droniada

A zatem rozpoczynamy 10. Droniadę, której finałem będzie konkurs na lotnisku Katowice-Muchowiec od 1 do 4 czerwca 2023 r. Wówczas rozegramy ponownie pięć konkurencji, z czego Demo systemu BSP będzie obowiązkowe dla wszystkich.

10. Droniada jubileuszowa  

Planowane konkurencje

Rurociąg – w poszukiwaniu rdzy i wycieku. Uczestnik ma trzy próby w trybie dzień – noc – dzień. Musi znaleźć starą rurę, która jakościowo odstaje od rur pcv w technologii Pipeline Polska. Zapraszamy do obserwacji przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, przedsiębiorstwa cieplne, gazowe, etc. etc.

Drzewo życia – rozwijamy nasz eksperymentalny sad jabłoniowy. Zapraszamy sadowników, firmy rolno-spożywcze i uwaga! wojsko oraz firmy zbrojeniowe. Chodzi o algorytm wykryj – zareaguj, przydatny w rolnictwie jak i w wojsku.

Intruz – znajdź na koncercie pod chmurką wszystkie niestandardowe zachowania uczestników. Algorytm ma zatem reagować na odchylenia od normy. Ktoś zamiast podskakiwać, leży na ziemi. Ktoś zamiast patrzeć na scenę, siedzi tyłem do niej, etc. etc. Jeśli zespół zacznie uczyć sieć neuronową tych wszystkich odchyleń od normy, to polegnie. W ocenie prof. Mikołaja Leszczuka z AGH, który w swoim czasie prowadził projekt Indect, mający komponent wykrywania niestandardowych zachowań, konkurencję wygra ten, kto zaimplementuje całościowy algorytm monitorujący odchylenia od normy. To ma być test na spryt i znajomość literatury przedmiotu wśród uczestników.

Sztafeta 2 –  tu są dwa pomysły – oba w nocy. Jeden to zwiększamy odległości do przelotu na tej samej trasie (trzy pętle), drugi to przelot z jednego lądowiska modelarskiego (do wyboru Bobrowniki lub Wyry), co daje ok. 20 km. Możemy to zorganizować również jako lot pokazowy dla chętnych, tym razem po wypełnieniu pełnej SORY.

Tymczasem powspominajmy dziewiątą Droniadę, czyli konkurs Droniada GZM 2022!

Jury podczas konkurencji Intruz
Jury podczas konkurencji Intruz

Widzimy się zatem 1 czerwca 2023 na lotnisku Katowice Muchowiec, oby w łagodniejszych promykach słońca.  Dodatkowo zorganizujemy Małą Droniadę – pokazy dla dzieci oraz Droniadę Techno – pokazy robotyczno-dronowe.