X Droniada to konkurs technologiczny (Droniada Challenge), konferencja o zastosowaniu sztucznej inteligencji w dronach i robotyce (Droniada Tech), wreszcie pokazy i warsztaty dronowe (Droniada Kids / Droniada Info). Zapraszamy!
To już dziesiąty raz zapraszamy do udziału w Droniadzie (1 – 4 czerwca 2023 r., X Droniada). Każdy znajdzie coś dla siebie. Praktycy – konkurs technologiczny Droniada Challenge. Naukowcy, przedsiębiorcy i użytkownicy dronów – konferencję o AI w dronach i robotyce, czyli Droniada Tech. A szeroka publiczność zainteresowana dronami – pokazy i warsztaty pod marką Droniada Kids & Droniada Info. Zacznijmy od opisu konkurencji Droniada Challenge.
Droniada Challenge (X Droniada)
W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Dzięki temu sprawdzamy kompetencje kadr przemysłu przyszłości w warunkach sportowej rywalizacji, poznajemy różne sposoby rozwiązania postawionych problemów i oceniamy możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu (vide Regulamin Droniada Challenge).
Konkurs organizujemy w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. Uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Ponadto ci, co startują w konkurencjach cyfrowych muszą zaprezentować się obowiązkowo w konkurencji Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej przejść szybki sprawdzian podstawowych umiejętności pilota.
Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, ale też o nagrody pieniężne, które przyporządkujemy do poszczególnych konkurencji. Pulę nagród pieniężnych podamy wiosną 2023 r. Ku pamięci, w 2022 r. wyniosła ona 50 tys. złotych, czyli ok. 11 tys. euro. Warunkiem otrzymania nagród finansowych jest uzyskanie co najmniej 60% pkt, tj. 6/10 pkt w konkurencji „Demo systemu BSP”, 30/50 pkt w „Drzewie życia”, 48/80 pkt w „Rurociągu”, 23/37 pkt w „Intruzie”, 30/50 pkt w „Fly to Rescue Challenge” oraz 60/100 pkt w „Sztafecie”. Dodatkowo start w konkurencji analogowej jest honorowany nagrodą specjalną.
Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz” oraz „Fly to Rescue Challenge” przeprowadzimy w Parku Śląskim na Polach Marsowych (pogranicze Katowic i Chorzowa). Natomiast „Sztafeta” odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Śląskiego Katowice-Muchowiec.
Sześć konkurencji Droniada Challenge
„Demo systemu” polega na przygotowaniu 3–5 minutowego filmu prezentującego uczestnika/zespół i jego pomysł na start w wybranych konkurencjach cyfrowych. Oczekujemy na filmy do 22 maja.
W czwartek 1 czerwca o godz. 10.00 zawodnicy konkurencji cyfrowych meldują się na Polach Marsowych w Parku Śląskim. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Przewodniczący Komisji Sędziowskiej przedstawiają zasady testów sprzętu jako II części konkurencji „Demo systemu BSP”. Sędziowie mają 15 minut na rozmowę z zespołem o przygotowaniach do konkurencji.
W tej fazie chodzi o lot w każdą stronę po 2 m, sprawdzenie procedury RTH i bezpiecznie wylądowanie. Jeśli zespół napotka na problemy i będzie musiał przerwać swoją próbę, ma prawo do jednej powtórki po ukończeniu pierwszego podejścia przez pozostałe zespoły.
Uczestnicy czekają na zakończenie kwalifikacji. Organizator prowadzi zapisy na treningi na polach poszczególnych konkurencji. W przypadku konkurencji „Fly to Rescue” dopuszczenie do lotów odbywa się w sobotę 3 czerwca według powyższego scenariusza.
Eliminacje w „Sztafecie”
Natomiast uczestnicy konkurencji „Sztafeta II” przystępują w piątek 2 czerwca do eliminacji do sobotniego konkursu głównego, które polegają na dwukrotnym oblocie lotniska Muchowiec po zadanej trasie. Uczestnicy, którzy przejdą kwalifikacje, otrzymają zgodę na start w konkursie głównym, w tym wylot poza lotnisko oraz uzyskają 10 punktów premii.
Komisja Sędziowska przez cały konkursu sprawdza zgodność opisów i przygotowań z realizacją zadań. Wówczas poda, kto wygrał.
Uwaga! Na starcie nie będzie już możliwości wprowadzania istotnych zmian. Należy koniecznie mieć przygotowaną listę kontrolną.
Konkurencja sprawdza umiejętności uczestników w zakresie teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego i systemów automatycznego wyboru. Przybliża rolnictwo precyzyjne, w tym wykrywanie patogenów chorób roślin i precyzyjne dawkowanie środków ochrony roślin.
1) Ile jabłonek jest zdrowych?
2) Ile jabłonek jest u progu choroby?
3) Ile jabłonek jest zarażonych mączniakiem, a ile zaś parchem?
4) Jak zbudować system precyzyjnego dawkowania środków ochrony roślin możliwy do użycia z powietrza w locie automatycznym?
To okazja do połączenia umiejętności w zakresie analizy informacji i AI z umiejętnościami mechatronicznymi. Dron jest nośnikiem systemu.
Sprawdź system wspomagania decyzji w symulowanych warunkach pracy obiektu przesyłowej infrastruktury krytycznej . Niech stanie się możliwe zaspokojenie następujących potrzeb informacyjnych:
1) Czy rurociąg, linia średniego napięcia i skład paliwa pracują bez usterek?
2) Gdzie pracownicy zaznaczyli kodami QR elementy infrastruktury i jakie zawarli komunikaty?
3) Czy pracownicy przestrzegają przepisów BHP?
Natomiast z perspektywy ekosystemu dronowego konkurencja jest okazją do prezentacji w praktyce możliwości pomiarowych i teledetekcyjnych latających robotów z użyciem AI i BIM.
W skład brygady remontowej obiektu przesyłowej infrastruktury krytycznej wchodzi pięć osób. Zgodnie z przepisami BHP kierownik nosi kask w kolorze czerwonym, zaś jego czterech pracowników w kolorze żółtym. Każdy ma na sobie żółtą kamizelkę z wyraźnym logo Droniady na prawej piersi. Rozpoczęli pracę o godzinie 8.00. Nastawili się na przegląd stanu technicznego rurociągu i sieci średniego napięcia oraz ew. naprawę, ponieważ przez poprzednie trzy doby dochodziło do różnych zdarzeń zakłócających pracę obiektu. Miało to polegać na obstukiwaniu poszczególnych rur i ew. wymianie, przeglądzie słupów, zdejmowaniu naklejek i fotografowaniu poszczególnych elementów. Nie przewidywano przerw, zaś siadanie czy też nie daj Boże – leżenie pod rurami, było surowo zakazane. Kierownik natychmiast wyrzucał z pracy takich delikwentów. Natomiast jeść i pić można było wyłącznie poza obiektem.
Tymczasem na teren przekradł się nieproszony gość. Nie zdążono go odpowiednio przeszkolić – nie znał zasad pracy brygady remontowej i jej kierownika. Wiedział tylko, że musi podłożyć ładunek wybuchowy pod jedną z rur i uciec. Jego szansą było upodobnienie się do pracowników. Dostał też cynk, że rano stawiło się do pracy troje pracowników, dopiero co przyjętych do firmy i także nieświadomych wszystkich obowiązujących zasad. Gorzej, kierownik ich nie znał. Intruz przygotował sobie zatem kask, kamizelkę z logo i młotek, zaś przez plecy przewiesił tzw. nerkę z ładunkiem. Tak zakradł się na teren obiektu.
Nie przewidział, że rurociąg i linię średniego napięcia monitorują w trybie automatycznym drony wyposażone w algorytmy AI wykrywające niestandardowe zachowania
Celem akcji jest:
• lot automatyczny wokół obiektu i raportowanie o zdarzeniach;
• automatyczne rozpoznanie intruza wśród pracowników na podstawie programu AI wykrywającego niestandardowe zachowania ludzi;
• wskazanie miejsca, gdzie podłożył ładunek wybuchowy.
Konkurencje Droniady Challenge są ukierunkowane głównie na sprawdzian kompetencji programistycznych, inżynierskich i operatorskich uczestników. Naciśnij enter i niech latający robot wykona misję w sposób automatyczny, albo wręcz autonomiczny. Jednakże jest całkiem sporo zastosowań, w których wciąż niezastąpione są dobre oczy i sprawne ręce pilota drona. Dotyczy to zwłaszcza akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Jak się do nich przygotować?
Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR, instruktor BSP, promujący wykorzystanie dronów w misjach SAR pod marką „Fly to Rescue”, rzuca zatem wyzwanie wszystkim pilotom dronów, którzy chcieliby dowieść swoich kwalifikacji i zmierzyć się z nim w specjalnej konkurencji. Kto szybciej wykryje z drona, co zawierają plastikowe wiadra, ten wygra Puchar „Fly to Rescue”!
Celem akcji są:
• lot manualny po specjalnym torze w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach
• identyfikacja obrazów
• poprawne ich sfotografowanie.
Ratownicy szykują się do przyjęcia spadochronowego zrzutu sprzętu potrzebnego do prowadzenia nocnej akcji poszukiwawczo–ratowniczej. W tym celu musi zostać wyznaczona linia świetlna o długości od 120 do 400 metrów (długość zostanie dookreślona w eliminacjach). Utworzą ją drony, zrzucając świecące bikony co 10 metrów.
Zespoły dronowe otrzymają o godzinie 20.00 plan kolejności zrzucania bikonów. Start o 21.00. Jeden zespół zrzuca cztery bikony podczas dwóch tur. W trakcie rozstawiania bikonów może się pojawić natychmiastowa konieczność zmiany kierunku lotu – wówczas pierwotny odcinek zyskuje status dynamicznej Non Fly Zone. Jednakże to pilot podejmuje decyzję, czy zmienia trasę.
- Przygotuj solidnie oświetlony bezzałogowy system latający zdolny do automatycznego lotu w nocy na dystansie 16500 m z pokonywaniem stref Non Fly Zone – zarówno statycznych jak i dynamicznych;
- Opracuj system precyzyjnego zrzutu z 50 metrów, których elementem mogą być samobieżne bikony świetlne np. w postaci mini–dronów.;
- Wykonaj misję, zrzucając celnie bikony w ciągu dwóch okrążeń po 8,14 km. Pamiętaj, że bikony muszą się świecić także po wylądowaniu.
Warunkiem udziału w sobotnim finale jest pomyślne zaliczenie przeddzień kwalifikacji w długodystansowym locie wewnątrz lotniska Muchowiec.
X Droniada for the technology competition (Droniada Challenge), conference on artificial artificial surface in drones and robotics (Droniada Tech), and finally drone shows and workshops (Droniada Kids / Droniada Info). We invite you to participate!
For the tenth time, we invite you to participate in Droniada (June 1-4, 2023). Everyone will find something for himself. Practitioners – thematic contest Droniada Challenge. A company, entrepreneurs and a company about drones – a conference in drones and robotics, i.e. Droniada Tech. Wide audience interested in drones – shows and workshops under the Droniada Kids & Droniada Info brand. Let’s start with starting the Droniada Challenge location.
Droniada Challenge (X Droniada)
In the competition, participation in the framework of academic, open and participants who help in obtaining knowledge in robotics, ICT, geoinformation, electronics and aviation. We control the industry staff in the future in sports conditions, learning about various methods of solving problems and assessing the possibilities of unmanned systems in delivering real value to the end user (see Droniada Challenge Regulations).
We organize the competition in the formula of multidisciplinary sports competitions. They have a choice of four competitions in the initial (digital) and one start in the initial manual (analog). In addition, those who take part in the competition, which must be mandatory in the Unmanned Aerial Vehicle Demo competition, and then in the analog competition, go quickly to check the pilot’s skills.
Participants compete for honorary prizes, material prizes, paid internships, but also for cash prizes that we have chained to individual professions. Prize pool. In memory, in 2022 Solidarity 50 thousand. zlotys, i.e. approx. 11 thousand. euro. The condition for receiving prizes is the reimbursement of costs, i.e. 60% of the costs. 6/10 points in the „BSP System Demo” competition, 30/50 points in the „Tree of Life”, 48/80 points in the „Pipeline”, 23/37 points in the „Intruder”, 30/50 points in the ” Fly to Rescue Challenge ” ” and 60/100 points in „Relay”. In addition, the start in the analog competition is honored with an admission garden.
Tree of Life”, „Pipeline”, „Intruz” and ” Fly to Rescue Challenge” will be held in the Silesian Park in the Fields of Mars (border of Katowice and Chorzów). Then the „Relay” will take place at the invitation of the Silesian Aeroclub Katowice-Muchowiec .
Six competitions of the Droniada Challenge
The „System Demo” is based on the preparation of a 3-5 minute film presenting the contractor/team and his idea to start in selected competitions. We expect films until May 22.
On Thursday, June 1 at 10.00 competitors check in at Pola Marsowe in Park Śląski. „Communication of the Organizing Committee and Chairman and Chairman of the Judicial Committee of the Technical Organization of Technological Equipment”. The judges have 15 minutes in the exam to prepare for the issue of the competition.
This list is about 2m each way, the duration of the RTH procedure and landing. If the team needs to run their work for problems, they are entitled to one replay that has become part of your users.
View translation translation. The organizer supports registration for training on individual competition fields. In the case of the ” Fly to Rescue” competition, admission to flights taking place in the group on June 3 according to the highest scenario.
While the participants of the „Relay II” competition appear on Friday, June 2 to participate in Saturday’s competition, which consist of flying around the Muchowiec airport twice after the task. Patients who pass the qualifications will be eligible to participate in the main competition, including a flight outside the airport, and will receive 10 bonus points.
Throughout the competition, the Judges Committee checks the compliance of descriptions and rules with specific tasks. unique guess who won.
Attention! It will no longer be possible to change the changes at the start. She would have a checklist available.
The competition works for students in the field of remote sensing to achieve machine and automatic control. It introduces the role of the Power Plant, including the detection of plant diseases and the Heat and Power Plant, plant protection.
1) How many apples are healthy?
2) How many apple trees are at the threshold of the disease? 3) How many apple trees are infected with powdery mildew and how many with scab? 4) How to electrify electrician system for air protection tool if you want to drive in auto path?
To conduct a skills check in information analysis and AI with mechatronic skills . The drone is the carrier of the system.
Create a decision support system under simulated operating conditions of a critical infrastructure transmission facility Let the following information needs become possible:
1) Are the pipeline, medium voltage line and fuel depot operating without faults?
2) Where have workers marked infrastructure elements with QR codes and what messages have they included?
3) Are workers complying with health and safety regulations?
And from the perspective of the drone ecosystem, the competition is an opportunity to demonstrate in practice the measurement and remote sensing capabilities of flying robots using AI and BIM.
The repair brigade of the critical infrastructure transmission facility consists of five people. In accordance with health and safety regulations, the manager wears a red helmet, while his four workers wear yellow. Each is wearing a yellow waistcoat with the Droniad logo prominently displayed on the right breast. They started work at 8.00 a.m. They set about inspecting the condition of the pipeline and medium voltage network and possibly repairing it, as there had been various incidents disrupting the facility over the previous three days. This was to consist of tapping individual pipes and possibly replacing them, inspecting poles, removing stickers and photographing individual components. No breaks were foreseen, and sitting down or, God forbid, lying down under the pipes, was strictly forbidden. The manager immediately threw such offenders out of work. And one could only eat and drink outside the facility.
Meanwhile, an uninvited guest sneaked into the area. He had not been properly trained – he did not know the rules of the repair team or its manager. All he knew was that he had to plant an explosive charge under one of the pipes and escape. His chance was to make himself look like the workers. He also got a tip-off that three workers, just hired into the company and also unaware of all the rules in force, had turned up for work that morning. Worse, the manager did not know them. The intruder prepared himself a helmet, a waistcoat with the logo and a hammer, and slung a so-called „cargo pouch” across his back. This is how he sneaked into the facility.
What he did not anticipate was that the pipeline and the medium-voltage line were being monitored in automatic mode by drones equipped with AI algorithms to detect abnormal behaviour.
The purpose of the action is:
– automatic flight around the facility and incident reporting;
– automatically recognise the intruder among the workers based on the AI programme detecting non-standard human behaviour;
– identification of the location where the explosive was planted.
The Droniad Challenge competitions are mainly geared towards testing the programming, engineering and operator competences of the participants. Press enter and let the flying robot perform the mission automatically, or even autonomously. However, there are quite a few applications where the good eyes and capable hands of the drone pilot are still indispensable. This is especially true for search and rescue operations. How do you prepare for them?
Maciej Dziubich, president of the Sopot Water Volunteer Rescue Service, UAV instructor, who promotes the use of drones in SAR missions under the brand „Fly to Rescue”, therefore challenges all drone pilots who would like to prove their qualifications and face it in a special competition. Whoever is quicker to detect from a drone what the plastic buckets contain will win the „Fly to Rescue” Cup!
The objectives of the action are:
– manual flight along a special track in search of hidden images in the buckets
– identifying the images
– photographing them correctly.
Rescuers are preparing to receive a parachute drop of the equipment needed for a night search and rescue operation. For this, a light line of between 120 and 400 metres must be established (the length will be fine-tuned in the preliminaries). This will be formed by drones, dropping glowing bicons every 10 metres.
The drone teams will be given a plan of the order in which to drop the bikons at 20.00. The start time is 9 p.m. One team will drop four bikons during two rounds. An immediate need to change the direction of flight may arise while the bikons are being set up – in which case the original section becomes a dynamic Non Fly Zone. However, it is up to the pilot to decide whether to change route.
Prepare a robustly illuminated unmanned flying system capable of automatic night flight over a distance of 16500m with Non Fly Zone crossing – both static and dynamic;
Develop a precision airdrop system from 50 metres, of which self-propelled light bicons, e.g. in the form of mini-drones, could be a component…;
Complete the mission by accurately dropping the bikons within two laps of 8.14km. Remember that the bikons must also glow after landing.
A prerequisite for participation in Saturday’s final is to have successfully completed the qualification the day before in a long-distance flight inside Muchowiec Airport.