Zawody czy kompetencje? Dr inż. Sylwester Wyka zastępca dyrektora ds badawczych Łukasiewicz – ILOT nie ma wątpliwości, że dziś rządzą… Ale, ale :-), obejrzyj naszą #KawiarenkaRobotyczna, którą poprowadził Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro i poznaj odpowiedź!
Sławomir Kosieliński
Zdobądź zawód, to nie zginiesz – wciąż da się usłyszeć. Wdrażany powolutku Zintegrowany System Kwalifikacji stawia jednakże na kompetencje. A jakich ich potrzeba w sektorze dronowo-robotycznym?
Właśnie o tym rozmawiałem z dr. inż. Sylwestrem Wyką, zastępcą dyrektora ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (w skrócie Łukasiewicz – ILOT) w naszej Kawiarence Robotycznej. Następnie w środę 14 grudnia na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (g. 17.00 n- 19.00, aula A) podyskutujemy o tym w szerszym gronie. Nazwaliśmy tą debatę „Robota dla Ciebie„, ponieważ Łukasiewicz – ILOT szuka jednocześnie nowych pracowników i współpracowników. Zarazem kompetencje dronowo-robotyczne nie muszą się wcale objawiać tylko u inżynierów – to właśnie zaleta prymatu kompetencji nad wyuczonym zawodem.
Śruba, gwint i kombinerki
Jeden z wątków naszej rozmowy w Kawiarence Robotycznej dotyczył kompetencji manualnych, szerzej rzemieślniczych. Wbrew pozorom – pomimo wysokiego stopnia cyfryzacji prac inżynierskich – osoba zajmująca się konstrukcją wszelkich maszyn, ale również budownictwem musi się… ubrudzić. Oznacza to, że potrafi przykręcić śrubę, rozróżnia narzędzia monterskie i wie, jak zmieścić metry kabli w kadłubie maszyny bezpiecznie i z głową.
Słowem, bez takich kompetencji lepiej niech nikt nie zabiera się za projektowanie. Wciąż ekran komputera nie zastąpi własnego doświadczenia. Nic dziwnego, że w cenie są pracownicy, którzy mogą się pochwalić startem w Droniada Challenge czy ERC – konkursie łazików marsjańskich. Tam trzeba nie tylko umieć programować, ale również przykręcić śrubę :-).
Mając to na uwadze, zachęcam nieustająco do udziału w #XDroniada i startu w Droniada Challenge. To kuźnia kadr przemysłu 4.0 i nauka praktycznych kompetencji na lata. Kawiarenka Robotyczna będzie jeszcze wielokrotnie wracała do tego temu. Polub nasz kanał na YT!