Przed nami główna część XII Droniady GZM - konkurs technologiczny Droniada Challenge i konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska. Konkurs rozpocznie się w środę 4 czerwca na lotnisku Gliwice-EPGL, zaś konferencję o dronowych centrach usług wspólnych zorganizujemy w piątek 6 czerwca.
Kto jest partnerem?
Kto jest partnerem? Ci, którym leży na sercu rozwój kompetencji kadr rynku dronowego. Droniada to kuźnia kadr – trzeba tu być. Są zatem z nami organizacje publiczne jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – Główny Partner Tytularny. To zarazem mecenas konkurencji „Kopalnie marsjańskie – wywóz niebezpiecznych odpadów” i „Hydrolab”. Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa jest Partnerem Tytularnym webinariów i konferencji Droniada Future Forum, ale też mecenasem konkurencji „Sztafeta” (koptery). Natomiast Politechnika Śląska jest Partnerem Tytularnym konferencji o dronowych centrach usług wspólnych Droniada Tech.
A skoro gościmy na lotnisku Gliwice-EPGL, na którym gospodaruje Aeroklub Gliwicki, lecz właścicielem jest Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej (GAPR), nie mogło go zabraknąć jako Partnera Otoczenia Biznesu.
Dodajmy do tego organy i instytucje, które objęły patronat nad Droniadą: Minister Nauki, Ministerstwo Cyfryzacji, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny Policji, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Partnerzy biznesowi
Nie byłoby jednakże Droniady, gdyby nie liczne grono naszych partnerów biznesowych. Na czele są Prodron i jej spółka Bellare – grupa jest Mecenasem Fundacji i fundatorem nagrody specjalnej w konkurencji Fly to Rescue w postaci szkolenia z systemu TAK dla służb mundurowych.
Partnerem Strategicznym jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zgodziła się również pełnić funkcję koordynatora lotów. Dzięki niej strefa DTM Gliwice obejmie na czas Droniady lotnisko Gliwice-EPGL, zaś Krajowy System Informacji Dronowej stanie się podstawowym narzędziem planowania misji poszczególnych zespołów.
Emitel jako Partner Technologiczny wniesie swoje doświadczenie i plany w korzystaniu z sieci transmisji danych. Uczestnikom i ich dokonaniom przyjrzy się zaś uważnie Flytronic/Grupa WB, Partner Przemysłu Dronowego. Wciąż potrzeba nowych kadr do pracy nad technologiami dronowymi.
Natomiast rynek dronowy pod kątem bezpieczeństwa misji będzie obserwować Towarzystwo Reasekuracyjne Smartt Re. Ku pamięci, na mocy nowego Prawa Lotniczego ubezpieczenia OC dla posiadaczy dronów stanie się obowiązkowe od listopada br.
Jeszcze więcej partnerów biznesowych, medialnych i społecznych
Wreszcie czas wymienić naszych Partnerów, którzy wspierają nas na różne sposoby. Firma Aerobits ufundowała trzy transpondery ADS-B. Fundacja Park Śląski pomaga nam krzewić edukację dronową wśród dzieci i młodzieży – to dla nich organizujemy konkurs Droniada Junior. Globema ułatwi przygotowanie planów sytuacyjnych poszczególnych konkurencji, zaś dzięki firmie Koliber nieustająco korzystamy ze świetnych plansz w konkurencji „Kopalnie marsjańskie”. Little Bit Academy oraz PBL Academy dzielnie zarządzają organizacją Droniada Junior. Wszystko bacznie obserwuje i służy radą think-tank Obserwatorium Bezpieczeństwa.
Są też z nami Polska Izba Systemów Bezzałogowych, firma Reakto – mecenas konkurencji Inspekcja i fundator nagrody głównej oraz SkySnap – czołowa firma geoinformacyjna korzystająca z dronów jako narzędzia pracy. W tej grupie jest również ViaDrone – młoda firma wywodzą się z konstruktorów – uczestników poprzednich Droniad. Ufundowała ona trzy komputery pokładowe ViaDrone BFC v0.2.
Wreszcie czas na naszych sojuszników w mediach, czyli Świat Dronów i Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu, naszej podporze w organizacji zawodów. A gdy zawody się zakończą, to najlepsi otrzymają statuetki Droniady ufundowane i wydrukowane przez firmę Bibus Menos.
Wszystkim pięknie dziękujemy!