Finał konkurencja Sztafeta pod auspicjami Łukasiewicz - ILOT w ramach #DroniadaGZM2024 okazał się szalenie emocjonującym widowiskiem. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - Partner Bezpieczeństwa Dronowego Droniady (nomen omen) - Anna Mazur, sędzia techniczny i Piotr Ginter z Łukasiewicz - ILOT - kierownik lotów - będą mieli co opowiadać przez lata na konferencjach o bezpieczeństwie dronowym.
Zadanie polegało na zrzucie świetlnych bikonów (racerów, latarek, etc. etc. na wybrane punkty w dwóch okrążeniach Pól Marsowych. To sprawdzenie możliwości wykorzystania dronów do budowy strefy buforowej pomiędzy strefą skażoną a czystą. Po co wysyłać ludzi w miejsca zagrożeń chemiczno-biologiczno-radiacyjno-nuklearnych (CBRN), skoro mogą to robić latające roboty?
Fundator Nagrody Pieniężnej za I miejsce
Sztafeta - przebieg
Wystartowało sześć zespołów: SKNR Politechnika Łódzka, AGH Drone Engineering, Akademicki Klub Lotniczy PWr, Raptors PL, High Flyers – Międzywydziałowe Koło Bezzałogowych Obiektów Latających oraz Koło Naukowe Robotyków z Politechnika Warszawska.
Dron pierwszego zespołu po dwóch celnych zrzutach poleciał na koniec pól i… nagle spadł na Pola. To był strzał znikąd. Kolejny z AGH Drone Engineering wykonał udanie misję. Zrzucił swoje racery, zbudował linię w strefie buforowej. Lecz po nim wystartowali ubiegłoroczni zwycięzcy Sztafety – Akademicki Klub Lotniczy PWr. Poprawnie zrzucili z drona-matki dwa racery – perfekcyjnie wylądowały na ziemi, ale nikt się nie spodziewał, że przy nawrocie, aby zrzucić kolejne dwa racery, ich dron-matka runie na trawę!
Zielone droniki Raptorsów
Poziom emocji przed startem Raptorsów sięgnął zenitu. Czy się uda? Ale jeszcze jak! Perfekcyjnie zbudowali linię świetlną z widocznych z daleka racerów, na których przymocowano zielonkawe światło. Cztery trafienia – bingo!
Tyle że po chwili przystąpił następny zespół. Czy zespoły z nieparzystymi numerami spadają? Na szczęście nie, zrzucono bikony – trzy racery i jedną świetlne bombki. I gdy już dron wylądował, nagle zdecydował się ponownie wystartować. Skilluj go! Uff, udało się.
Baliśmy się startu szóstej drużyny. Dopiero się uczą konstruować latające roboty, ale udało się. Zrzucili trzy bardzo zmyślne bikony z lotkami, ale „zbombardowali” jednym bikonem o jedno miejsce wcześniej. Grunt, że wylądowali poprawnie.
AGH Drone Engineering świętowało na Marsie przy grillu, kiedy inni szukali przyczyn swoich upadków. #DroniadaGZM2024 – to prawdziwy poligon robotyczny.
Sztafeta - wyniki
I miejsce ➤ Raptors PL 95/100 punktów (Politechnika Łódzka)
II miejsce ➤ AGH Drone Engineering 88,5/100 punktów
III miejsce ➤ High Flyers – Międzywydziałowe Koło Bezzałogowych Obiektów Latających 73/100 punktów (Politechnika Śląska)
IV miejsce ➤ Koło Naukowe Robotyków KNR 67,5/100 punktów (Politechnika Warszawska)
na pozostałych miejscach ➤ Akademicki Klub Lotniczy PWr i SKNR PŁ