Jak wykorzystaliśmy rury kanalizacyjne wyprodukowane przez Pipelife Polska w konkurencji „Budowa” podczas 9. Konkursu Technologicznego Droniada GZM 2022

rury Pipelife Polska w konkurencji Budowa
Rury jako słupy budowlane

Przygotowywanie konkurencji na potrzeby konkursu "Droniada" wymaga kreatywnego, nieszablonowego i lateralnego myślenia. Jak odtworzyć plac budowy hali magazynowej na lotnisku aeroklubowym? Zamówić betoniarki i wylewać słupy? A może postawić kartonowe tuby? Lecz jak je umocować? Z pomocą przyszła firma Pipelife Polska, która udostępniła produkowane przez siebie rury kanalizacyjne.

Olśnienie przychodzi w najbardziej niespodziewanym momencie. Rozmawiamy z przyjaciółmi o Droniadzie na okolicznościowej imprezce. Jeden z nich jest geodetą, bardzo ciekaw możliwości dronów w teledetekcji. – Kartony? Nieee, to dobre na szybkie szkolenie, Droniadzie są potrzebne niezniszczalne rury kanalizacyjne, takie, które ustawisz pionowo i przetrwają lata. 

Szybki research wskazuje, że ich czołowym producentem jest Pipelife Polska ). Mail, telefon, kontakt … i mamy to! Firma zgodziła się udostępnić rury o średnicy 20 cm i wysokości 300 cm. Budowa ruszyła.

Rury jako słupy budowlane 

A było tak. Budowa hali magazynowej wydawała się iść jak z płatka. Codziennie inwestor otrzymywał raporty z Biura Projektowego, ileż to słupów postawiła ekipa budowlana. Majster – fachura, przecież zna się na rzeczy, zaś jego robotnicy, to najlepsi z najlepszych. Papier wszystko zniesie – skomentował inspektor nadzoru, zobaczywszy plac budowy, na którym widać było poważne uchybienia. Żeby mieć dowody czarno na białym wezwano na pomoc ekspertów z dronami.

Słupów było więcej niż projekt zakładał, były krótsze i dłuższe, zaś niektóre pochylone. Z przepisami BHP majster i jego ekipa też była na bakier – kaski walały się po ziemi, co doskonale widać było na zdjęciach z dronów. Oto narracja, która stworzyła otoczkę konkurencji „Budowa” – jednej z czterech terenowych 9. Konkursu Technologicznego Droniada GZM 2022 (#droniadagzm2022).

Wystartowało w niej czterech zawodników i zespoły: Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej (IV miejsce), Tomasz Motyl z Grupy Jurajskiej GOPR (III miejsce), Dron Partner Michał Barankiewicz (II miejsce) i wreszcie zespół WUThrust Politechnika Warszawska wraz z firmą AIROTEC (I miejsce). Każdy z nich zaprezentował inną metodę prowadzenia monitoringu placu budowy i każda jest interesująca dla potencjalnego inwestora.  Rury kanalizacyjne Pipelife Polska sprawdziły się w lotach fotogrametrycznych jako zamienniki słupów budowlanych.

Uczeń pokonał Mistrza 

AKL Pwr spróbował swoich sił stawiając na klasyczny pomiar fotogrametryczny. Zabrakło jednak doświadczenia w takich oto pracach, lecz kierunek wskazywania online uchybień jest jak najbardziej prawidłowy.

Natomiast Tomasz Motyl postawił na oprogramowanie SARUV. Niestety, tutaj również zabrakło doświadczenia w pracach geodezyjnych, wystarczyło jednak punktów, aby przekroczyć 60% próg jakościowy i kwalifikować się do nagród finansowych Przewodniczącego Metropolii GZM.

Znowuż Michał Barankiewicz wystartował w aureoli najsilniejszego zawodnika z ogromnym doświadczeniem w pracach fotogrametrycznych i misjach dronowych. Najszybciej przygotował raport końcowy, właściwie wskazał uchybienia na placu budowy, lecz.. .nie przygotował raportu online! Kosztowało go to przegraną z własnym uczniem – Józefem Wołochem (Airotec) i ekipą WUThrust z Politechniki Warszawskiej. 

Otóż, Józef Wołoch (firma Airotec)  i WUThrust, mieli najkrótsze loty fotogrametryczne (do sześciu minut) i prawie najdłużej przygotowywali raport (do 180 minut). Mierzyli słupy od dołu i od góry, osiągając centymetrowe dokładności pomiaru. Perłą w koronie był jednak raport online, na którym można sprawdzić współrzędne geograficzne i stan każdego słupa:  http://35.161.229.203/leaflet.html. 

Budowa w aplikacji online WUThrust
Budowa w aplikacji online WUThrust

Za rok zamierzamy zbudować rurociąg, w którym niezniszczalne i bezawaryjne rury Pipelife Polska będziemy przeplatać starymi i mocno zużytymi rurami żelaznymi innych producentów. Zadanie będzie polegać na 1) przygotowaniu planu rurociągu 2) wykryciu skorodowanych odcinków rur i 3) znalezieniu miejsc wycieku podczas trzydniowego patrolu dzień – noc – dzień.   

Widzimy się zatem 1 czerwca 2023 na lotnisku Katowice Muchowiec, oby w łagodniejszych promykach słońca.