Robota dla Ciebie. Debata o kompetencjach dronowo-robotycznych

Robota dla Ciebie - debata 14 grudnia

Zapamiętaj tą datę! W środę 14 grudnia 2022 od g. 17.00 do 19.00 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, aula A. w Gliwicach, porozmawiamy o kompetencjach dronowo-robotycznych. X Droniadzie i pracy / projektach w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Czeka tam robota dla Ciebie. 

Co warto wiedzieć o kompetencjach w branży dronowo-robotycznej, a nie było kogo o to zapytać? Właśnie podczas debaty „Robota dla Ciebie” nadarzy się okazja. Zabiorą głos przedstawiciele współorganizatorów X Droniady: dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro oraz dr inż. prof. Politechniki Śląskiej Roman Czyba. Gospodarzem debaty jest Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej przy wsparciu Biura Karier Studenckich tej uczelni.

Agenda 

  1. Prezentacja współorganizatorów Droniady. 
  2. Kompetencje dronowo-robotyczne. Co to takiego?
  3. Opis przedsięwzięcia i korzyści z udziału w Droniadzie na rzecz rozwoju swoich kompetencji dronowo-robotycznych.
  4. Praca w Instytucie Lotnictwa (Sieć Badawcza Łukasiewicz ILOT). Jakich pracowników i partnerów do projektów szuka państwowy instytut badawczy z silnym komponentem produkcyjnym?
  5. Sesja Q&A.

Dlaczego warto rozmawiać o kompetencjach dronowo-robotycznych?

Z dotychczasowych badań naukowych wynika, że o pracę – gdy upowszechni się robotyzacja – mogą obawiać się przede wszystkim mężczyźni o niskim poziomie wykształcenia. Im wyższe wykształcenie, tym większa ochrona przed jej utratą. Nikt jednak nie powinien biernie czekać. Trzeba inwestować w siebie i swoje kompetencje. 

Należy akceptować zmiany technologiczne i nie bać się korzystać z różnych narzędzi informatycznych. Oznacza to konieczność rozwoju umiejętności technologicznych, społecznych, ale także i emocjonalnych. Tym samym w skali całego rynku pracy na pierwszy plan wysuwają się takie kompetencje jak zaawansowane umiejętności informatyczne i programistyczne, umiejętności cyfrowe, kreatywność, umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne. Natomiast na rynku dronów i pojazdów autonomicznych niezbędna stanie się umiejętność nadzoru nad powierzonym sprzętem w sposób zdalny.

O ile umiemy sobie jeszcze wyobrazić pilota drona kontrolującego go w odległej krainie, w czym znacząco pomagają reportaże i filmy z wojen z Afganistanu czy Iraku, o tyle nadzór nad autonomiczną ciężarówką wciąż jest dla nas trudno akceptowalny.

Robota dla Ciebie – kwalifikacje przyszłości 

Światowe Forum Ekonomiczne (ŚFE) twierdzi, że pracownicy potrzebowaliby tylko miesiąca lub dwóch, aby zdobyć jedną z 15 najważniejszych umiejętności dla dalszego rozwoju zawodowego

  1. Myślenie analityczne i innowacja
  2. Aktywne uczenie się
  3. Rozwiązywanie złożonych problemów
  4. Krytyczne myślenie i analiza
  5. Kreatywność, oryginalność i inicjatywa
  6. Przywództwo i wpływ społeczny
  7. Wykorzystanie, monitorowanie i kontrola technologii
  8. Projektowanie i programowanie technologii
  9. Odporność, tolerancja na stres i elastyczność
  10. Rozumowanie i rozwiązywanie problemów
  11. Inteligencja emocjonalna
  12. Rozwiązywanie problemów i wrażenia użytkownika
  13. Orientacja na klienta
  14. Analiza i ocena systemów
  15. Negocjacje i perswazja

Warto zauważyć, że każda z nich zwiększa szansę na utrzymanie się na rynku pracy w najbliższych latach. Według ŚFE w ciągu najbliższych czterech lat 85 milionów miejsc pracy ulegnie robotyzacji. Jednocześnie powstanie nowe 97 mln miejsc pracy wokół cyfryzacji i robotów. Jednakże sami pracodawcy nie mają wątpliwości, że cyfryzacja jest dla nich korzystna i chcą jak najszybciej dokonać transformacji cyfrowej. Taką opinię wyraża aż 84% pracodawców. Ich pracownicy mają być w połowie przeniesieni do pracy zdalnej, która sprawdziła się w czasie pandemii na bardzo wielu stanowiskach.

Praca zdalna nie jest zła 

Akceptacja pracy zdalnej służy szkoleniom online. W skali świata odnotowuje się czterokrotny wzrost liczby osób poszukujących z własnej inicjatywy możliwości nauki online oraz pięciokrotny wzrost organizacji kursów online dla swoich pracowników przez pracodawców. Bezrobotni kładą większy nacisk na kompetencje cyfrowe takie jak analiza danych, informatyka i technologia informacyjna, uznając je, że podstawę do znalezienia pracy.

Nic dziwnego, że same firmy upatrują w szkoleniach szansę na przekwalifikowywanie 50% pracowników i w ten uchronienie ich od zwolnień i redukcji etatów z powodu cyfryzacji. Nie jest oczywiste, kto za te szkolenia miałby płacić. Wskazuje się, że to rola państwa, aby przyspieszenie cyfryzacji po COVID-19 nie doprowadziło do turbulencji na rynku pracy i napięć społecznych.

Wśród poszukiwanych kompetencji są już te, które dotyczą cyberbezpieczeństwa, przetwarzania chmurowego czy też robotyki. To są główne technologie, na które stawiają przedsiębiorcy do 2025 r. 

A jak to się przekłada na pracę w sektorze dronowo-robotycznym i bezpośrednio w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa? Czy to jest robota dla Ciebie? Przyjdź na naszą debatę i porozmawiajmy o tym!

Uczestnicy debaty "Robota dla Ciebie": Sylwester Wyka, Sławomir Kosieliński, Roman Czyba
Uczestnicy debaty "Robota dla Ciebie": Sylwester Wyka, Sławomir Kosieliński, Roman Czyba
Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa logo
Współorganizator Droniady. Partner Tytularny Droniada Future Forum
Fundacja Instytut Mikromakro logo
Główny Organizator Droniady
logo Politechnika Śląska
Współorganizator X Droniady. Mecenat nad Droniada Tech