Kopalnie Marsjańskie II w Przasnyszu

Kopalnie Marsjańskie w Przasnyszu

Konkurs "Kopalnie Marsjańskie II" pod mecenatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dowiódł kreatywności i zaciętości naszych zespołów. Za silny wiatr w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu? Sprawdzimy algorytm przy różnych ustawieniach! Kłopoty z GPS? Poradzimy sobie.

Z tymi kopalniami było tak. Artur B. Chmielewski, jeden z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA, wspomniał onegdaj, że szuka różnych pomysłów na wykorzystanie dronów na innych planetach. W odpowiedzi wymyśliliśmy konkurs Kopalnie Marsjańskie pod światłym mecenatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Za pierwszym razem podczas Droniada GZM 2024 (czerwiec) konkurencja nie przyniosła zadawalających rezultatów. Zespoły nie dały rady zautomatyzować misji. Postanowiliśmy zorganizować te zawody ponownie podczas testów poligonowych projektu szkoleniowo-badawczego Droniada OBLot w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu pod koniec września 2024. ZOBACZ REGULAMIN! 

Mecenat

Kopalnie marsjańskie - zadanie

Oto zadanie:

  1. Rozpoznaj w sposób automatyczny na podstawie koloru, które próbki (piłki tenisowe) można zebrać do lądowników marsjańskich (niebieskie beczki o średnicach 58 cm) stojących 12 metrów od krawędzi obszarów kopalni marsjańskich A – B. 
  2. Przygotuj drona, który przeniesie pojedynczo próbki do lądownika w następującej kolejności: najpierw próbkę niebieską, potem ceglaną, wreszcie fioletową. 
  3. Dostarczenie do lądownika próbki niedopuszczonej do transportu skutkuje odjęciem 0,5 pkt za każdą błędną próbkę.
  4. Wrzuć celnie pojedynczo próbki do lądownika. W przypadku zgubienia ładunku, można go podjąć ponownie. W przypadku braku możliwości ponownego podjęcia próbki, zespół kontynuuje misję, a próbka zostaje uznana za straconą.

Partner - firma Koliber

Na Polach Marsowych w Chorzowie zastosowaliśmy jako podłoże banery. Nie sprawdziły się jako lądowiska. Wiatr podwiewał je i uniemożliwiał pobranie piłek. Teraz wykorzystaliśmy białe kwadraty ze spienionego PCV, które udostępniła nam firma Koliber – renomowany dostawca wysokiej jakości tworzyw konstrukcyjnych w postaci płyt, prętów i tulei. 

Wyniki konkursu Kopalnie Marsjańskie II

Początkowo przeszkodził nam silny wiatr, odpadł zespół Koło Naukowe Robotyków KNR z Politechniki Warszawskiej, ale 24 h później w niedzielę dalej dzielnie walczyły trzy zespoły . Były to:

Akademicki Klub Lotniczy PWr
Raptors PL
AGH Drone Engineering

I tak AKL PWr znalazł trzy piłki i swoim suwakiem – urządzeniem do chwytania piłek- podnosił je kolejno i wrzucał blisko beczki. Czy to wystarczy?

Raptors odkrył prawidłowo dwie i jedną wrzucił do beczki. Obiecująco. Sprawdziło się całkiem zgrabnie ich ramię robotyczne w postaci trzepaczki do jajek (sic!).

AGH Drone Engineering miało pecha – awaria żyroskopu uniemożliwiła start. A ich chwytak jest genialnym rozwiązaniem technicznym w kształcie migawki fotograficznej.

Werdykt Jury

W konsekwencji nasza Komisja Sędziowska, w skład której weszli twórcy konkurencji: Agnieszka Kaleta, Maciej Zawistowski, Irena Królikowska i Ryszard Królikowski, mogli potem ogłosić werdykt:
Nagrody finansowe Przewodniczącego GZM Kazimierz Karolczak zdobyły AKL i Pl Raptors. Brawo!

Ale się stało z tymi piłkami? Jakimś cudem zamieniły się w węgiel ze śląskiej kopalni 🙂