
Droniada Challenge to kuźnia kadr przemysłu przyszłości i poligon technologiczny. Zarazem to prototypowanie rozwiązań z zakresu dronów, sztucznej inteligencji (w tym uczenia maszynowego) i automatycznego raportowania zmian (ang. change detection) na rzecz ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego. Przyjrzyjmy się bliżej tegorocznym konkurencjom na lotnisku Gliwice-EPGL
Konkurencje Droniada Challenge - opis
Konkurencja sprawdza stan przygotowania zespołów do misji w Droniada Challenge. Mecenasem konkurencji jest Fundacja Instytut Mikromakro.
SCENARIUSZ
„Demo systemu” składa się z dwóch części. Pierwsza część polega na przygotowaniu 3–5 minutowego filmu prezentującego zespół i koncepcję realizacji konkurencji oraz przekonaniu Organizatora, że przedstawione systemy bezzałogowe i autonomiczne mogą bezpiecznie zrealizować założone zadania.
Druga część konkurencji „Demo systemu” – przegląd sprzętu i sprawdzenie uprawnień pilotów odbędzie się w środę 4 czerwca 2025 r. (zespoły przyjeżdżają do Gliwic od wtorku 3 czerwca 2025 r.).
W środę 4 czerwca o godz. 8.00 zawodnicy konkurencji cyfrowych meldują się na lotnisku Gliwice – EPGL. W drugiej części tej konkurencji Przewodniczący Komisji Technicznej przedstawia zasady testów sprzętu. Jeśli zespół napotka problemy i będzie zmuszony przerwać swoją próbę, ma prawo do jednej powtórki.
Komisja Techniczna do ukończenia zawodów sprawdza zgodność opisów i przygotowań sprzętu z realizacją poszczególnych konkurencji. Wyniki zostaną ogłoszone podczas finału Droniady.
TERMIN
- środa, 4 czerwca
Konkurencja sprawdza kompetencje w zakresie teledetekcji, uczenia maszynowego, sterowania robotami latającymi w trybie automatycznym. Jednocześnie oczekujemy przygotowania mechanizmu pobierania próbek (piłek tenisowych) i ich precyzyjnego zrzutu. To misja robotyczna, rządzi algorytm, nie wolno sterować ręcznie maszynami w żadnej fazie ani poprawiać kodu, poza sytuacjami awaryjnymi. Mecenasem konkurencji jest Metropolia GZM.
SCENARIUSZ
Straż Miejska wykryła dwa miejsca (A – B), na które wywożono nielegalnie odpady. Są wśród nich odpady niebezpieczne – toksyczne odpady laboratoryjne w formie piłek tenisowych. Należy wykryć po trzy na każdym polu. Są w kolorach niebieskim, ceglanym i żółtym. Po detekcji należy je podjąć za pomocą drona i wywieźć do specjalnego pojemnika (beczki). Wszystkie odpady umieszczono na białych kwadratowych, twardych podłożach o wymiarach 1×1 m i przyczepiono standardowo rzepami Command 3M. Dopuszczamy indywidualne rozwiązania mocowania próbek opracowane przez zespoły na potrzeby tej konkurencji.
TERMIN
- środa, 4 czerwca
Wykryj zmiany za pomocą sztucznej inteligencji na terenie obiektu infrastruktury krytycznej (IK) z wykorzystaniem dronów działających w trybie automatycznym – oto zadanie, które stawiamy zawodnikom konkurencji „Inspekcja”. Mecenasem konkurencji jest firma Reakto
SCENARIUSZ
Nadrzędnym celem jest raportowanie o wszelkich zmianach zaistniałych w infrastrukturze, takich jak np. przewrócony słup, zerwana linia energetyczna lub usterka/rdza/graffiti na rurociągu. Wybrane elementy IK są oznaczone losowo dobranymi numerami od 001 do 100 w formacie kodów ArUco. Każdy kod ArUco ma wymiary 10×10 cm. Za zmianę uważa się przesunięcie elementu o ponad 0,5 m.
Raport musi również zawierać informacje o pracownikach (manekinach) przebywających na terenie, ich liczbie, gdzie wykonują swoje prace i czy przestrzegają przepisów BHP (kaski, kamizelki odblaskowe).
Może się również zdarzyć sytuacja nadzwyczajna – pożar. To wymaga przerwania rutynowego lotu inspekcyjnego, aby zacząć gromadzić materiał dowodowy, czyli zarejestrować zdarzenie w formie foto/wideo i natychmiast powiadomić odpowiednie organy (email wysłany podczas misji do jury@droniada.eu). Po wykonaniu odpowiednich czynności raportowych, dron wraca do kontynuacji misji inspekcyjnej w trybie automatycznym (bez interwencji pilota).
Zawodnicy odbywają cztery misje inspekcyjne BVLOS w trybie automatycznym, które różnią się skalą trudności i sprawdzają różne kompetencje. W locie ZERO (Misja nr 1) zawodnicy po pobraniu danych, załadują je do swojego modelu uczenia maszynowego. Następnie mają dwie misje, aby wyszukać zmiany w obiekcie (więcej/mniej rur, manekiny np. stały tam, a znalazły się tu, wybuchł pożar – rozpalono grill przy gazociągu). W dwóch zadaniach Misji nr 4 chodzi o sprawdzenie cząstkowych kompetencji w zakresie szybkiego startu i oprogramowania misji. Po Misjach nr 1, nr 2 i nr 3 zespoły wysyłają raport w formacie pdf (łącznie trzy) ze swojego systemu maksymalnie do 50 minut na adres Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej. Misja się kończy po dostarczeniu raportu. Natomiast w obu zadaniach Misji nr 4 liczy się czas i skuteczność działania.
TERMIN
- od środy 4 czerwca do piątku 6 czerwca
Konkurencja sprawdza kompetencje zespołów w zakresie usprawniania procedur badania zanieczyszczeń wody, skrócenia czasu dostarczenia próbek z miejsca objętego skażeniem oraz demonstracji autonomicznego systemu pobierania i transportu próbek wody. Mecenasem konkurencji jest Metropolia GZM.
Oczekujemy przygotowania mechanizmu pobierania skażonej wody i dostarczenia próbki o ustalonej objętości. Konkurencja jest rozgrywana w trybie automatycznym, dopuszcza się wyłącznie manualne zdjęcie pojemnika z dostarczoną próbką po wylądowaniu w laboratorium (i zamontowanie nowego w przypadku powtórnego lotu po próbkę) oraz ręczne przejęcie sterowania w sytuacji awaryjnej. Start, lot po próbkę, wykrycie zbiornika wodnego, podjęcie próbki i lot do laboratorium oraz lądowanie musi się odbyć w trybie automatycznym.
SCENARIUSZ
Nastąpiło skażenie akwenu wodnego nieznaną substancją. Podmokły teren i trzciny uniemożliwiają pobór próbki z brzegu. Należy wysłać drona po 500 ml wody i niezwłocznie dostarczyć próbkę do laboratorium.
TERMIN
- czwartek, 5 czerwca i sobota, 7 czerwca
Celem jest zbudowanie strefy buforowej między strefą skażoną zagrożeniami CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją) a strefą czystą z wykorzystaniem dronów. Ocenimy poszczególne zespoły akademickie pod kątem stopnia gotowości technologicznej i biznesowej ich systemów bezzałogowych i autonomicznych. Dowiemy się zatem, ile należy jeszcze zainwestować, aby takie rozwiązania mogły realnie wesprzeć służby zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Mecenasem konkurencji jest Łukasiewicz Instytut-Lotnictwa.
SCENARIUSZ
Uczestnicy konkurencji „Sztafeta” przystępują z czwartku na piątek 5/6 czerwca do Misji nr 1. Misja nr 2 zostanie rozegrana z piątku na sobotę 6/7 czerwca. Obie odbywają się po zadeklarowanych trasach lot po pętli 2 km dla wielowirnikowców i 4/8/12/16 km dla płatowców ze zrzutami bikonów na pole AirDrop w obrębie DTM Gliwice.
Nocą doszło do skażenia chemicznego rozległego obszaru. Strażacy oczekują oznaczenia buforu światłem między strefą skażoną a strefą bezpieczną. Bufor utworzą cztery świecące bikony / droniki zrzucone co 10 metrów, z których powstaną trzy równoległe do siebie linie świetlne o długości 30 metrów.
TERMIN
- czwartek, 5 czerwca i piątek, 6 czerwca
Kto szybciej znajdzie obrazy lub przedmioty wskazane do odszukania ukryte w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji. Zwycięzca otrzyma Puchar Komendanta PSP. Ponadto spółka Bellare ufundowała nagrodę specjalną. Najlepszy zawodnik ze służb mundurowych, wojska lub organizacji poszukiwawczo-ratowniczych wygra szkolenie z oprogramowania TAK – platformy świadomości geoprzestrzennej i sytuacyjnej (TAK.gov), nie tylko dla siebie, ale też dla 9 innych swoich kolegów z pracy.
SCENARIUSZ
Fly to Rescue realizowane jest w systemie punktowym (czwartek i piątek) i systemie pucharowym (sobota). Oto zadanie:
- lot manualny po specjalnym torze w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach
- identyfikacja obrazów
- poprawne ich sfotografowanie
Opisowi tej konkurencji Droniada Challenge poświęcony jest oddzielny wpis. Kliknij i przeczytaj!
TERMIN
- od czwartku 5 czerwca do soboty 7 czerwca

DEMO SYSTEMU

KOPALNIE MARSJAŃSKIE - WYKRYWANIE TOKSYCZNYCH ODPADÓW

INSPEKCJA

HYDROLAB

SZTAFETA V
