Fly to Rescue – co się kryje w wiadrze?

Fly to Rescue
Fly to Rescue

Co się kryje w wiadrze? Obrazek, który pilot drona musi znaleźć jak najszybciej. Gdy dron był już w powietrzu, odkrywaliśmy karty, kogo i co szukać. Nie było to wbrew pozorom łatwe, zwłaszcza, że chcieliśmy otrzymać tylko potrzebne zdjęcia i ani jednego więcej.

Na początku szukano tych samych obrazków. 10 leżało przed pilotem, 10 ukryliśmy w 25 wiadrach, w których znajdowały się również fejkowe fotki. Następnie piloci dostawali opisy z obrazkami poszukiwanych osób i miejsc. Gdyby pilot skupił się tylko na okazanym obrazku, to by poległ. Musiał przede wszystkim skupić się na porównywaniu opisu z fotografią z wiadra. A półfinale i finale doszedł… taniec.

Paweł Waligóra, juror turnieju z Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej wymyślił sprytnie, aby opisy fotek ułożyć pod różnym kątem. W rezultacie piloci musieli się kręcić, ba! zatańczyć, wokół startowego kółka.

W cały Turnieju „Fly to Rescue” o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas #DroniadaGZM2024 wzięło udział 32 policjantów, strażaków, żołnierzy, menedżerów i studentów uczelni cywilnych. To nie był zwykły turniej, ale prawdziwe szkolenie przydatne w akcjach SAR.

Kto wygrał turniej?

Półfinał i finał okazał się równie emocjonujący jak ćwierćfinał czy 1/32 finału. Zawodnicy walczyli do dwóch wygranych. Dopiero wynik 2:1 okazywał się decydujący.

Prawo do walki w finale zdobyli Kuba Barański, CEO w Unmanned Helicopters oraz Damian Szewczyk, zawodnik PŁ Raptors (Politechnika Łódzka). Natomiast bój o trzecie miejsce stoczyli Szymon Romanek, reprezentant Akademicki Klub Lotniczy PWr i Jakub Przybysz z PŁ Raptors.

Ostatecznie czwarte miejsce zajął Szymon Romanek, trzecie – Jakub Przybysz, drugie Jakub Barański, zaś najlepszym pilotem dronów 2024 został Damian Szewczyk! Uczestnicy wielkiego finału otrzymali puchary Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zaś Damian dodatkowo przenośną stację zasilania River 2 Pro od EcoFlow Authorized Distributor.

Piąte miejsce zajął por. mar. Łukasz Grzyb, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, szóste Kamil Ibrom, strażak z OSP Łaziska, zaś siódme Tomasz Pęciak z firmy Aktin Sp. z o. o.. Następnie policjanci, strażacy, studenci. Za rok ponowimy turniej! Gratulacje!

Fundator nagrody rzeczowej

Galeria