W Kawiarence Robotycznej, którą przyjął pod swój dach Aeroklub Gliwicki - współorganizator XII Droniady GZM 2025 - gościliśmy Adrianę Witkowską, kierownik Wydziału Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i kierownik projektu “Drony nad Metropolią” w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wywiad przeprowadził Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro.
Drony nad metropolią
Droniadę organizujemy od 2014 r., w tym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) od 6 lat. Nie byłoby to możliwe, gdyby GZM nie rozpoczął wówczas pionierskiego projektu „Drony nad Metropolią”. Samorząd zajmujący się dronami wciąż uchodzi za awangardowy. Lecz projekt okazał się nie tylko sposobem na wyróżnienie się Metropolii GZM w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim przemyślaną strategią rozwoju innowacyjnych usług miejskich.
GZM prowadzi obecnie prace analityczne nad budową dronowego centrum usług wspólnych, które będzie realizowało zadania samorządowe m.in. w ochronie środowiska np. wykrywanie nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów.
Jednocześnie GZM proponuje, aby firmy zainteresowane wdrożeniem różnych usług dronowych prowadziły tutaj testy. Mogą tak uzyskać ich walidację w polimorficznym środowisku miejskim.
Kawiarenka Robotyczna
Jak zatem przekonać samorządy do korzystania z dronów? Jakie usługi dronowe są najbardziej pożądane i atrakcyjne z perspektywy 41 gmin należących do GZM? Co się udało zrobić? Co należy jeszcze zrobić? I przede wszystkim jaka jest rola samorządu w szerzeniu innowacji technologicznych i społecznych? O tym wszystkim Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro, rozmawia z kierownik projektu Adrianą Witkowską, zarazem kierownik Wydziału Rozwoju Społeczno-Gospodarczego w GZM.
Dalszy ciąg nastąpi podczas konferencji Droniada Tech by Politechnika Śląska 6 czerwca 2025 r. na lotnisku Gliwice-EPGL. Zapoznaj się z programem i zarejestruj swój udział. Zapraszamy!