Droniada OBLot – praktyczna nauka Use Case

Droniada OBLot
Droniada OBLot

Weź udział w projekcie szkoleniowo-badawczym Fundacji Instytut Mikromakro Droniada OBLot. Naucz się tworzyć tzw. Use case w metodyce design thinking z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, następnie zaś przeprowadź testy poligonowe. Czy systemy oparte na rojach dronów znajdą zastosowanie w działalności służb ratownictwa chemicznego?

Miejsce i termin

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (OBLot), lotnisko w Przasnyszu, 27-29 września

Założenia

Droniada OBLot to testy systemów dronowych przygotowanych przez studenckie koła naukowe na potrzeby służb ratownictwa chemicznego oraz innych służb ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. Zapoznaj się z regulaminem

Cel wyzwania: Jak zbudować strefę buforową między strefą skażoną zagrożeniami CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją) a strefą czystą z wykorzystaniem dronów?

Czy konstruktorzy sprostali zadaniu konstruując swoje systemy? Będziemy to sprawdzać w obecności strażaków i służb ratownictwa technicznego na lotnisku OBLot w Przasnyszu od piątku 27 września do niedzieli 29 września.

Wprowadzenie do sytuacji taktycznej

Nocą doszło do skażenia chemicznego rozległego obszaru. Jak rozdzielić strefę skażoną od strefy „czystej” z wykorzystaniem dronów? Jak oznaczyć strefę buforową, aby służby reagowania kryzysowego mogły bezpiecznie przystąpić do usuwania skażenia? Czy strażakom wystarczy, że drony zrzucą świetlne bikony (źródła intensywnego światła) w określonej kolejności?

A może tę funkcję powinny przejąć tzw. drony wyścigowe (racery)? Co będzie bardziej efektywne z punktu widzenia szybkości działania i kosztów? Jak przekonać odpowiednie służby państwowe do wdrożenia takiego zrobotyzowanego rozwiązania?

Korzyści dla studentów-konstruktorów

Dzięki zastosowaniu Use Case każdy zespół nauczy się, jakie funkcjonalności powinien mieć projektowany system oraz z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć.

Zwiększy się też świadomość młodych analityków i projektantów, a także umożliwi to interakcję zespołu projektowego z przyszłymi użytkownikami systemu – Państwową Strażą Pożarną (PSP), Ochotniczą Strażą Pożarną (OSP), policją, Generalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje rozwiązanie i poddać je ocenie ekspertów z dziedziny ochrony ludności i zarządzania kryzysowego w formule konkursowej, w specjalnie wyznaczonej strefie wokół lotniska Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu (jedynego lotniska-poligonu w Polsce dopuszczonego do eksperymentalnych lotów dronami, w tym tzw. Air Drop – zrzutu, co do zasady wymagającego specjalnych pozwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego).

Zarejestruj swój udział już dzisiaj via https://droniada.eu/rejestracja-projekt-droniada-oblot/

 

Zasady

  1. Spotkania z mentorami odbywają się zwykle przez internet, ale nie wyklucza się możliwości rozmów bezpośrednich.
  2. Uczestnicy winni dojechać do Przasnysza w piątek 27 września z samego rana. Niemniej zachęcamy do przyjazdu wieczorem w czwartek 26 września. Przyjazd jest kosztem uczestnika.   
  3. Noclegi są kosztem uczestnika. Niemniej zarezerwowaliśmy pulę tanich noclegów w internacie w Przasnyszu. Łóżko w pokoju 2 lub trzyosobowym kosztuje 60 złotych za noc. Rezerwacje przyjmuje do końca lipca Paulina Orłowska z PW OBLot, paulina.orlowska@pw.edu.pl, tel. 575210796
  4. Wyżywienie: śniadania i obiado-kolacje są po stronie Fundacji Instytut Mikromakro. To nasz wydatek. 
  5. Challenge rozpoczynamy w piątek 27 września o 10.00 od odprawy przedstartowej i zaprezentowania lotniska. Każdy zespół otrzymuje swoje pole treningowe. 
  6. O godz. 18.00  w piątek przeprowadzamy pierwszą, nocną próbę lotów. Obowiązuje lot zgodnie z przyjętym scenariuszem. Zrzuty w obrębie lotniska.
  7. W sobotę trwają dalej treningi, ale też będzie można spróbować sił w turnieju Fly to Rescue. Nie wykluczamy tez możliwości organizacji konkurencji Kopalnie marsjańskie. 
  8. O godz. 18.00 w sobotę nastąpi druga, nocna próba. Zrzuty w obrębie lotniska.
  9. W niedzielę finał turnieju Fly to Rescue, loty samolotem sportowym dla najlepszych zawodników, pożegnalny obiad i powrót do domu. 

Korzyści dla odbiorców systemu

Realizacja zadań postawionych konstruktorom zakończy się zebraniem wniosków i zbudowaniem rekomendacji w formie raportu. 

Notabene, projekt Droniada OBLot jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

Wsparcie mentorów

Zespoły w trakcie wydarzenia otrzymają wsparcie mentorów – specjalistów z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności, systemów bezzałogowych, komercjalizacji innowacji oraz procedur zakupowych w jednostkach administracji państwowej. Mentorzy poprowadzą warsztaty ze studenckimi zespołami konstruktorów, a także bezpośrednio wesprą ich przedstawiciele Fundacji Instytut Mikromakro, m.in. przygotowując scenariusze rozwoju rynku dronowego w obszarze zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

Mentorzy:

  • Sergiusz Parszowski, menedżer bezpieczeństwa, Instin / Obserwatorium Bezpieczeństwa
  • Jan Stojowski, Globallogic/Mikromakro, ekspert w dziedzinie projektowania systemów informatycznych i bezzałogowych
  • Dariusz Werschner, ekspert w dziedzinie dronów, założyciel Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych