Droniada OBLot – komunikat organizacyjny

OBLot
OBLot

Droniada OBLot zbliża się wielkimi krokami. Oto istotne informacje dla uczestników projektu i obserwatorów. Zapraszamy do Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych w Przasnyszu od 27 do 29 września.

W projekcie szkoleniowo-badawczym Droniada OBLot bierze udział 9 zespołów. To zadanie publiczne Fundacji Instytut Mikromakro współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. 

W testach poligonowych na lotnisku Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu weźmie udział ostatecznie 8 ekip z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej, AGH, Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej. 

Mają za zadanie w dwóch próbach dziennych i dwóch nocnych sprawdzić możliwość budowy strefy buforowej za pomocą bikonów świetlnych / droników zrzucanych z dronów. 

 

SYTUACJA TAKTYCZNA

Nocą doszło do skażenia chemicznego rozległego obszaru. Jak rozdzielić strefę skażoną od strefy „czystej” z wykorzystaniem dronów? Jak oznaczyć strefę buforową, aby służby reagowania kryzysowego mogły bezpiecznie przystąpić do usuwania skażenia? Czy strażakom wystarczy, że drony zrzucą świetlne bikony (źródła intensywnego światła) w określonej kolejności? A może tę funkcję powinny przejąć tzw. drony wyścigowe (racery)? Co będzie bardziej efektywne z punktu widzenia szybkości działania i kosztów? Jak przekonać odpowiednie służby państwowe do wdrożenia takiego zrobotyzowanego rozwiązania?

Czwartek w OBLot

Komisja Sędziowska
Od lewej: Piotr Ginter, wiceprzewodniczący Komisji Sędziowskiej, Maciej Gembal. sekretarz, Anna Mazur, przewodnicząca (eksperci Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa) oraz Sławomir Kosieliński, główny organizator, Fundacja Instytut Mikromakro

Dyrektorem lotów jest Paweł Waligóra, OBLot. Odpowiada za bezpieczne przeprowadzenie testów poligonowych na terenie lotniska. 

Bezpośrednio nadzorem nad dwoma testami dziennymi i dwoma testami nocnymi zajmie się Komisja Sędziowska w składzie: 

  • Anna Mazur, przewodnicząca,  Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • Piotr Ginter wiceprzewodniczący, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa,
  • Maciej Gembal. sekretarz, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • Agnieszka Fiecek, sędzia 

W czwartek 26 września Komisja Sędziowska rozłoży 32 banery co 10 metrów jako miejsca zrzutu między punktami  GOLF a ZULU. Oczekujemy, że zespoły następnie samodzielnie ustalą współrzędne geograficzne przydzielonych punktów.  

Strefa zrzutu i Kopalni marsjańskich
Strefa zrzutu

Kopalnie marsjańskie

Równolegle do Strefy zrzuty zbudujemy dwie kopalnie marsjańskie. Tą konkurencję pod egidą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przeprowadzimy w sobotę rano 28 września. GZM ufundował nagrody pieniężne dla trzech najlepszych zespołów (w puli jest 13 tys. złotych). 

Zawody poprowadzi Komisja Sędziowska w składzie: 

  • Agnieszka Kaleta, przewodnicząca, Dronlab
  • Maciej Zawistowski, wiceprzewodniczący, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, 
  • Irena Królikowska, sekretarz, Fundacja Instytut Mikromakro
  • Ryszard Królikowski, sędzia, Fundacja Instytut Mikromakro

Regulamin II Kopalni marsjańskich

Droniada OBLot w piątek

10.00 odprawa w budynku OBLot Południe.

10.30 wyjazd przedstawicieli zespołów wraz z dyrektorem lotów Pawłem Waligórą 2 km od budynku – test stabilności łącza radiowego do sterowania dronem. Druga osoba z zespołu staje z dronem bez śmigieł na tarasie. Na komendę uruchamia się zdalnie silniki. Jeśli wszystko będzie ok., to wiemy, że misja zostanie zrealizowana bez zakłóceń.

11.30 Testy w Kopalniach Marsjańskich do godz. 12.50.

13.00 – loty w wyznaczonej kolejności na trasie krótkiej (oczekujemy, że 16 września zespoły potwierdzą wybrane platformy, rodzaju zrzutu, trasę i dodatkowe scenariusze).

15.30 – 17.30 posiłek w Dworze Karwacz, 5 minut samochodem drogą wokół lotniska 

17.40 – pierwsze trzy zespoły meldują się na stanowisku dowodzenia w OBLot na dole przy hangarze. 17.50 dwa zespoły wchodzą na lotnisko do vertipadów A i B. Trzeci czeka w pogotowiu, lecz przed bramą.

18.00 – startuje zespół PŁ Raptors. Czas na misję 15 minut. Natychmiast po wylądowaniu drona do akcji rusza z Vertopadu B AGH Drone Engineering (15 min). Na Vertipad A przychodzi zespół Studenckie Koło Naukowe Robotyków Politechnika Łódzka. Rozpoczyna misję niezwłocznie po wylądowaniu drona AGH. Gdy na ziemi zaświecą się wszystkie bikony pierwszej serii (12 punktów), sędziowie liczą punkty. Do akcji ruszają kolejne trzy zespoły.

23.00 – optymistycznie powinniśmy zakończyć loty piątkowe

Sobota w OBLot

 od 7.00 do 9.00 – zapraszamy na śniadanie w Dworze Karwacz

8.00 odprawa ekip biorących udział w Kopalniach.

8.30 – start dwóch pierwszych ekip.

9.00 – start kolejnych.

12.00 – loty dzienne zgodnie z wybranymi scenariuszami odległościowymi, tym razem po pełnej trasie (w piątek w dzień wyłącznie krótsza trasa).

15.30 – 17.30 posiłek

17.40 pierwsze trzy zespoły meldują się na starcie.

17.50 dwa zespoły wchodzą na lotnisko do vertipadów A i B. Trzeci czeka w pogotowiu, lecz przed bramą.

18.00 – startuje zespół PŁ Raptors. Czas na misję 15 minut. Natychmiast po wylądowaniu drona do akcji rusza z Vertopadu B AGH Drone Engineering (15 min). Na Vertipad A przychodzi zespół Studenckie Koło Naukowe Robotyków. Potem kolejne serie. 

Dwór Karwacz - kwatera główna projektu OBLot
Dwór Karwacz - kwatera główna projektu OBLot

Niedziela na Droniadzie OBLot

12.00 Ogłoszenie wyników w Dworze Karwacz, wspólne zdjęcie, zaproszenie do Gliwic na Droniadę GZM 2025

13.00 – obiad pożegnalny.