Droniada Junior – wyniki konkurencji nr 1

Odznaka honorowa zawodnika Droniady Junior
Odznaka honorowa zawodnika Droniady Junior

Finał I konkurencji turnieju Droniada Junior zorganizowaliśmy 4 czerwca na Stadionie Śląskim (kategoria wiekowa ŻAKI), następnie zaś 7 czerwca w IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach dla KADETÓW I JUNIORÓW. Każdy mógł się wykazać swoimi kompetencjami informatycznymi i zręcznościowymi.

Zawodnicy finału turnieju Droniada Junior mieli do wykonania dwa zadania. Pierwsze polegało na przelocie dronem DJI Tello przez tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Drugie zaś na zaprogramowaniu drona do samodzielnego lotu przez tor przeszkód – kod programu podlegał ocenie pod kątem optymalizacji. 

– W turnieju wykorzystaliśmy małe, programowalne drony edukacyjne DJI Tello, do których nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Dzięki temu w konkursie mogli wziąć udział uczniowie zainteresowani dronami – tłumaczy dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego – Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, przewodnicząca Komisji Sędziowskiej Droniada Junior. 

Droniada Junior była jedną ze ścieżek Droniady GZM 2024. Odbywała się pod auspicjami Europejskiego Miasta Nauki Katowice (EMNK). Celem turnieju, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i średnich, jest zainspirowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży w kierunku technologii dronowych i robotycznych.

Przebieg zawodów

W eliminacjach wzięło udział ponad 110 uczestników z 20 szkół – głownie ze Śląska (Gliwic, Rybnika, Katowic, Przyszowic i Tychów), ale również z Warszawy oraz Przemyśla. Rywalizacja była prowadzona w trzech kategoriach wiekowych: klasy 4-6 (ŻACY), klasy 7-8 (KADECI) oraz szkoły ponadpodstawowe (JUNIORZY) i miała charakter drużynowy – zespoły 2-3-osobowe.

– Uczniowie sami dobierali się w zespoły. Przygotowywali się do turnieju w wolnym czasie. Oni jednak doskonale dają sobie radę z programowaniem, bo w szkole mamy dodatkowy przedmiot, który jest z tym związany. W zawodach musieli sobie radzić z presją czasu i myślę, że to było dla uczestników największą trudnością – tłumaczy dr Małgorzata Szymaszek, nauczycielka w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach i opiekunka drużyn w Droniadzie Junior.

– Rywalizacja w finale była bardzo wyrównana, a poziom kompetencji bardzo wysoki – mówi dr inż. Aldona Rosner. – Cieszy nas niezwykle fakt, iż uczestnicy bardzo dobrze pracowali w swoich zespołach, rozwijając w ten sposób kompetencje interpersonalne, w tym prace zespołową i komunikację w zespole, tak bardzo poszukiwane kompetencje przez pracodawców.

Droniada Junior - wyniki konkurencji 1

Kategoria Żaki (klasy 4-6):

  1. drużyna Słońca z SP 35 z Rybnika (25 pkt)
  2. drużyna SP65 z SP 65 z Katowic (23,5 pkt)
  3. drużyna Gwiazdy z SP 35 z Rybnika (23 pkt)

Kategoria Kadeci (klasy 7-8)

  1. drużyna ANBLA z SP 350 z Warszawy (32,5 pkt)
  2. drużyna Fizyczne Świry z SP 350 z Warszawy (32 pkt)
  3. drużyna Team z Ochajo z Rybnika (32 pkt)

Z uwagi na wyrównaną punktację drużyn o miejscu na podium dla miejsca 2 i 3 zadecydował czas przelotu

Kategoria Juniorzy (szkoły ponadpodstawowe)

  1. drużyna Space Coffee z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach (31,5 pkt)
  2. drużyna MMK Sky z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach (30,5 pkt)
  3. drużyna JMK ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach (30 pkt)

Galeria