Droniada GZM 2024 – jak było?

baner Droniada GZM

Droniada GZM 2024 składała się z debat i konferencji o transporcie autonomicznym, przyszłości rynku dronowego (metodyka foresight) oraz konkursu technologicznego i pokazów. Co warto zapamiętać?

Droniada Future Forum by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Droniada Future Forum 03

Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa pozwoliła rozpoznać potrzeby klientów rynku dronowego w logistyce, monitoringu, inspekcji, rolnictwie i ochronie środowiska oraz w Search & Rescue – szerzej w zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności.

  • Co chcieliby wiedzieć o swoim biznesie, zaś dotychczasowe metody nie dają jasnej odpowiedzi?
  • Jakie widzą wyzwania społeczne, ekonomiczne i techniczne?
  • Do czego dotąd wykorzystywano drony? Jakie są możliwości rozwoju zupełnie nowych usług, produktów, linii biznesowych? Co należy zrobić, aby tego dokonać?

Uznajemy foresight za proces, nie zaś technikę prognostyczną, ponieważ ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje długoterminowe perspektywy czasowe i integruje różne perspektywy, w tym rozwój naukowy, technologiczny, gospodarczy, polityczny i społeczny. Wspomaga proces decyzyjny, może być punktem odniesienia dla menadżerów i polityków, tworzących strategie rozwoju i regulacji rynku. Nie oferuje jednak gotowych rozwiązań korporacyjnych czy politycznych. Promuje innowacje technologiczne i społeczne. Wreszcie musi mieć charakter partycypacyjny nastawiony na osiągnięcie konsensusu w gronie interesariuszy, a zwłaszcza wśród promotorów – decydentów politycznych, gospodarczych czy zarządów firm. Bez kooperacji foresight zakończy się fiaskiem – żadne ustalenia tego procesu nie zostaną wcielone w życie.

Dzięki dyskusjom i poszczególnym branżowym foresightom mogliśmy przygotować raport „Scenariusze rozwoju rynku dronowego do 2040 r.” (sierpień 2024). Zapoznaj się z raportem! 

FORESIGHT NIE PRZEWIDUJE PRZYSZŁOŚCI, TYLKO TWORZY POD NIĄ PODWALINY, PROGRAMUJE ZMIANY, PODPOWIADA JAK POSTĄPIĆ W RÓŻNYCH WARIANTACH PRZYSZŁYCH WYDARZEŃ.

Droniada Tech by Politechnika Śląska - transport autonomiczny

baner blue tech

Przełom w zakresie implementacji transportu autonomicznego wydarzy się w ciągu najbliższych sześciu lat, z czego kluczowe będą lata 2027 – 2030. Połączą się wtedy w jeden gigatrend dotychczasowe megatrendy jak energetyka oparta na wodorze, rozwój transmisji danych w technologii 5G, zwiększona pojemność baterii, dominacja OZE w miksie energetycznym oraz właśnie transport autonomiczny. Nie mamy czasu na rozważania, czy warto, tylko jak się do tego przygotować, by na tym skorzystać.

Zacznijmy od akceptacji i zaufania społecznego. Konieczne jest przekonanie ludzi o korzyściach płynących z transportu autonomicznego, ale także rozwianie obaw związanych z utratą miejsc pracy kierowców, prywatnością danych oraz możliwością nadużyć lub awarii systemów. Ponadto należy opracować ramy prawne dotyczące odpowiedzialności za wypadki, zasady dotyczące zgody na korzystanie z danych osobowych oraz przepisy dotyczące testowania i certyfikacji pojazdów autonomicznych

Warunki brzegowe

Wiąże się z tym konieczność modyfikacji istniejącej infrastruktury drogowej, morskiej i powietrznej. W przypadku transportu lądowego należy zainstalować czujniki drogowe, inteligentne sygnalizacje świetlne i systemy komunikacji, aby umożliwić skuteczną interakcję pojazdów autonomicznych z otoczeniem.

Ponadto technologia autonomiczna obejmuje szereg zaawansowanych systemów, takich jak czujniki, algorytmy sztucznej inteligencji, systemy wizyjne, systemy nawigacji i wiele innych. Integracja i synchronizacja tych różnych systemów stanowią wyzwanie technologiczne, ponieważ wymaga ich skutecznego działania wraz z minimalnymi błędami. Przed wprowadzeniem transportu autonomicznego konieczne jest zaś przeprowadzenie rozległych testów i certyfikacji systemów autonomicznych.

Ważne jest także, aby zapewnić równy dostęp do transportu autonomicznego dla wszystkich grup społecznych. Konieczne jest uniknięcie sytuacji, w których tylko pewne obszary lub grupy społeczne mają korzystać z zalet tej technologii, podczas gdy inne są wykluczone.

Raport "Roboty na drodze. Zrobotyzowana mobilność"

Zwieńczeniem dyskusji i analiz tej ścieżki Droniady GZM 2024 stała się publikacja „Roboty na drodze. Zrobotyzowana mobilność. Raport. Wnioski i rekomendacje” (wrzesień 2024) pod mecenatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Droniada Challenge - konkurs technologiczny

baner Droniada Challenge small

W ramach konkursu technologicznego Droniada Challenge 2024 przeprowadzono pięć konkurencji. Walczono o nagrody finansowe i rzeczowe, przy regulaminowym założeniu, iż te pierwsze należą się po zdobyciu 60% punktów. Taki warunek uczestnicy spełnili tylko w konkurencjach „Demo systemu BSP” oraz „Sztafeta”.

Fundatorami nagród pieniężnych byli: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, firma Reakto i Fundacja Instytut Mikromakro. Natomiast w turnieju „Fly to Rescue” walczono o puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zobaczy wyniki poszczególnych konkurencji –> opis, wyniki i przebieg. 

finałowe01a

Droniada Junior - nowa ścieżka Droniady GZM

Tor przeszkód Droniada Junior

Droniada Junior była jedną ze ścieżek Droniady GZM 2024. Odbywała się pod auspicjami Europejskiego Miasta Nauki Katowice (EMNK). Założyliśmy, że uczestnicy naszego ogólnopolskiego turnieju dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich, zaciekawią się dronami, robotami i rozwojem miast, by w przyszłości wziąć udział w głównym konkursie i naszych konferencjach. 

Jednakże od czegoś trzeba zacząć. I właśnie Droniada Junior wychodzi na przeciw oczekiwaniom ekspertów w dziedzinie edukacji cyfrowej. Pokazaliśmy, że dron jest latającym robotem, do którego można wgrać własny program informatyczny. To nie tylko zabawa w zdalnym pilotowaniu maszyną, lecz nauka algorytmicznego myślenia i projektowania misji. A tym, którzy wolą od IT tworzyć filmy. zaproponowaliśmy zaprojektowanie wizji transportu przyszłości w mieście 2050. Przedstawmy zatem wyniki naszego konkursu. Zajrzyj też do Regulaminu turnieju Droniada Junior  (plik pdf)

DJI Tello - dron edukacyjny

Droniada OBLot

Droniada OBLot

Zwieńczeniem całego XI roku Droniady GZM jest projekt szkoleniowo-badawczy Droniada OBLot. To praktyczna nauka tworzenia przypadku użycia (use case) przez studenckie koła naukowe na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.

Jak zbudować strefę buforową między strefą skażoną zagrożeniami CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją) a czystą z wykorzystaniem dronów?

Sprawdzimy to na lotnisku Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych (OBLot) Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, od piątku 27 września do niedzieli 29 września.

Notabene projekt Droniada OBLot jest zadaniem publicznym Fundacji Instytut Mikromakro współfinansowanym ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

Konkurs Kopalnie Marsjańskie pod mecenatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Niezależnie od testów poligonowych przeprowadzimy w Przasnyszu konkurs „Kopalnie Marsjańskie” pod mecenatem GZM. Zobacz regulamin!  

W dwóch obszarach, zwanych kopalniami, ulokujemy po 9 plansz z pianki pcv (znakomite płyty od firmy Koliber). Tam rozkłada się po 6 żółtych piłek i trzy w kolorach fioletowym, czerwonym i niebieskim. 12 metrów od plansz staną beczki jako lądowniki marsjańskie. Zespoły mają za zadanie ustalić, na jakich planszach były kolorowe piłki, następnie pozbierać je wg. określonej kolejności i wrzucić je do beczki. Wyniki poznamy wkrótce.