Droniada GZM 2024 – co, gdzie, kiedy

droniada gzm 2024

Droniada GZM 2024 łączy różne środowiska i pokolenia. Tu wykluwają się pomysły na biznes i usługi, następnie twórczo implementowane w różnych sektorach gospodarki i w systemie bezpieczeństwa pozamilitarnego. Warto podkreślić, że uczestnicy pierwszych Droniad są dzisiaj prężnymi przedsiębiorcami, menedżerami i urzędnikami – ambasadorami systemów bezzałogowych i autonomicznych. Największym skarbem Droniady są zatem ludzie, którym chce się wprowadzać innowacje w życie. Jej fundamentem jest pozyskiwanie społecznej akceptacji dla dronów z zachowaniem bezpieczeństwa lotniczego.

Droniada GZM 2024 logotypy
Współorganizatorzy i Partnerzy Droniada GZM 2024

Droniada GZM 2024 łączy w sobie konkurs technologiczny (Droniada Challenge), warsztaty o scenariuszach rozwoju rynku dronowego (Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa), konferencję o transporcie autonomicznym (Droniada Tech by Politechnika Śląska), wreszcie pokazy i warsztaty dronowe (Droniada Expo). Działamy na rzecz społecznej akceptacji dronów, robotów i przemysłu przyszłości.

Ku pamięci, Droniadę Tech poprzedziły debaty okrągłego stołu o autonomicznym transporcie drogowym (współorganizator: Instytut Transportu Samochodowego, Warszawa, luty 2024) i o autonomicznym transporcie szynowym (współorganizator: Zespół Doradców Gospodarczych TOR, Warszawa, luty 2024).

Natomiast warsztaty Droniady Future Forum by Łukasiewicz Instytut Lotnictwa odbywały się od lutego do kwietnia 2024 w formie webinariów. Za nami konferencja stacjonarna w siedzibie Ł-ILOT 24 maja 2024 roku.

Zwieńczeniem Droniady będą raporty: „Scenariusze rozwoju rynku dronów w Polsce” i „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje”.

Statystyki Droniada GZM 2024

W Droniadzie Junior wezmą udział 43 drużyny z 21 szkół. To 143 zawodników. Natomiast w Turnieju Fly to Rescue o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wystąpi 32 zawodników (w tym 12 policjantów, 5 żołnierzy, 4 strażaków). Zaś w Droniada Challenge – 9 zespołów akademickich i dwa zespoły open (110 zawodników).

W finale 9 czerwca spodziewamy się ponad 10 tys. osób, które odwiedzą Pola Marsowe, aby poznać robotykę powietrzną i lądową.

Ścieżki Droniady GZM 2024

  1. Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, luty – sierpień wstęp do foresight rynku dronowego – cztery webinaria, konferencja w Warszawie 24 maja i raport „Scenariusze rozwoju rynku dronowego”.
  2. Droniada Junior by Katowice – Europejskie Miasto Nauki, 29 maja – 19 czerwca, LO nr 4 im. Stanisław Maczka, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach. Turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym konkurencja o transporcie przyszłości. Tu jest ciekawostka. Od 17 do 19 czerwca trwa tzw. Tydzień Transportu Przyszłości w Europejskim Mieście Nauki Katowice. I właśnie 19 czerwca zapraszamy na Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach, by licealiści zaprezentowali swoją wizję transportu przyszłości w mieście 2050. 
  3. Droniada Tech by Politechnika Śląska, 3 – 4 czerwca, Stadion Śląski w Chorzowie. Konferencja „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny” poprzedzona trzema debatami od 13 lutego do połowy maja o transporcie szynowym, drogowym i morskim. Zwieńczeniem tej ścieżki będzie raport ekspercki „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje rozwoju transportu autonomicznego”.
  4. Droniada Challenge, 3 – 9 czerwca, Pola Marsowe, Chorzów
    konkurs technologiczny, w tym Turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN. Zapowiedziało swój udział 11 zespołów akademickich i Open oraz 32 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR.
  5. Droniada Expo, 9 czerwca, Pola Marsowe. Finał Droniady GZM. Przez Pola Marsowe pod Stadionem Śląskim przewinie się ponad 10 tys. osób.
  6. Droniada OBLOT, 25-29 września, Lotnisko w Przasnyszu Politechniki Warszawskiej. Nocne konkurencje w lotach długodystansowych ze zrzutem bikonów świetlnych do celu.