DRONIADA EXPO & KIDS

BY METROPOLIA GZM

Wystawa i pokazy dronowe

niedziela, 4 czerwca 2023, Metropolia GZM, Chorzów

niedziela, 4 czerwca

Spotykamy się na Polach Marsowych w Parku Śląskim o godzinie 13.00. 

13.00

Otwarcie wystawy i pokazów Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM

Na scenie Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro oraz Robert Fintak, prezes zarządu Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. Prezentacja programu pokazów i wystawców – producentów i usługodawców z rynku dronowego, ośrodków szkoleniowo-edukacyjnych, uczelni wyższych i instytutów badawczych.   

Wystawcy
  • BZB UAS sp. z o.o., Wrocław
  • Electron Square sp. z o.o., Poznań
  • EcoFlow, Rybnik
  • Iwing sp. z o.o., Warszawa
  • Little Bit Academy, sp. z o.o. Katowice
  • Metropolia GZM
  • Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (OBLOT), Warszawa
  • PolDrone sp. z o.o., Bolechowo
  • Politechnika Śląska, Gliwice
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa/Bytom
  • Politechnika Łódzka, PŁ-Raptors, Łódź
  • Politechnika Świętokrzyska, Kielce
  • Prodron Tomasz Siwy, Gliwice
  • Prometheus S.A., Warszawa
  • Reakto.eu., Kraków
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Katowice
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Warszawa
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Warszawa
  • Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie, Bytom
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Katowice
  • KN WUThrust, Politechnika Warszawska

Nasi wystawcy czekają na Ciebie w polowych laboratoriach namiotowych. Odwiedź każde z nich, zbierz pamiątkowe pieczątki i weź udział w losowaniu upominków o 17.15! A jeśli chcesz nauczyć się latać dronem, to obowiązkowe zacznij od laboratorium Little Bit Academy. Tam w lot chwycisz podstawy programowania i latania dronem. 

13.15

"Co widać z góry" - gra terenowa

Znajdź 5 tabliczek z wybranymi zdjęciami z drona w Parku Śląskim. Współrzędne geograficzne oraz „pinezka” z map Google doprowadzą Cię w rejon poszukiwań. Uważaj na fałszywe tropy! Wygrasz, gdy na mecie pokażesz zdjęcia pięciu, właściwych tabliczek i uzyskasz najlepszy czas ze wszystkich startujących. Uwaga! Kolejność szukania nie ma znaczenia.

W grze mogą wziąć udział grupy od 2 do 5 osób. To okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w orientacji w terenie, gdy należy właściwie zinterpretować, co widać z drona. Najlepszym (trzy pierwsze miejsce) główny organizator Droniady Expo & Kids by Metropolia GZM ufunduje bilety na wybrany seans w Planetarium Śląskim im. Mikołaja Kopernika, które jest jednym z współorganizatorów.

Teren gry rozciąga się między Bramą nr 2 Stadionu Śląskiego, Fontanną Ryby, Fontanną z Pelikanami a Ogrodem mozaikowym.

Grę koordynuje kadra I Szczepu Harcerskiego „Czarne Stopy” Hufca ZHP Chorzów, podlegającego Chorągwi Śląskiej, mająca wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji gier terenowych.

  • Na starcie dostępny będzie regulamin wraz z instrukcją gry -> stoisko tuż przy scenie.
  • Drużyny będą mogły się zgłaszać na start w godzinach od 13.20 do 15.40.
  • Pamiętaj! Współrzędne geograficzne prowadzą do punktu, w promieniu którego (15 m) znajduje się tabliczka z dokładnie z tym samym zdjęciem, co otrzymałeś na starcie. Wokół punktu mogą być też inne z różnymi zdjęciami, czasem dość podobnymi. Lecz wytęż wzrok i znajdź identyczne! Zrób jej zdjęcie, zapisz numer i szukaj kolejnej.
  • Wygrasz, gdy na mecie pokażesz zdjęcia pięciu, właściwych tabliczek i uzyskasz najlepszy czas ze wszystkich startujących. Uwaga! Kolejność szukania nie ma znaczenia.
  • Uczestnicy winni wrócić pod scenę do godziny 16.10. Po tym czasie koordynatorzy będą potrzebować jeszcze pół godziny na ocenę wyników i wskazanie zwycięzców.

13.30

Pokazy dynamiczne cz. 1

Dronie Gniazdo, Prodron Tomasz Siwy, Gliwice 

W miejscu gdzie przewidujemy wykonywanie częstych lotów, umieszczamy w specjalnym, kompaktowym “hangarze” drona starannie dobranego do potrzeb klienta. Loty sterowane są zdalnie przez doświadczonych pilotów z centrum operacyjnego, czym niwelujemy potrzebę przebywania pilota w miejscu operacji

System Szybkiego Reagowania, Reakto.eu, Kraków 

Podstawą przyszłej ochrony terenów rozległych i obiektów infrastruktury krytycznej będą drony autonomiczne. Krakowski startup REAKTO przedstawi symulację ochrony Parku Śląskiego z powietrza z wykorzystaniem stacji dokującej i drona własnej konstrukcji. 

14.00

Wiadro Challenge - przeprowadź akcję poszukiwawczą-ratowniczą z drona

Dwa tory, dwie równoległe akcje i 20 uratowanych
Gościom Droniady Expo & Kids oddajemy do dyspozycji dwa tory z 25 wiadrami przyczepionymi na różnych wysokościach. Poprzedniego dnia rozrywaliśmy na nim konkurencję „Fly to Rescue”. Teraz Ty znajdź zaginione osoby. Możesz sprawdzić swojej umiejętności pilota – wykorzystaj w tym celu własny sprzęt lub skorzystaj z naszego. Przed lotem dostaniesz 10 zdjęć do wglądu – znajdź ich odpowiedniki ukryte na dnie wiader, zrób zdjęcie, poczuj się jak ratownik, a jak uzyskasz najlepszy czas ze wszystkich startujących, to wygrasz wiadro pełne smakowitych nagród :-). Zabawa trwa do godz. 16.00. 

14.15

Jakich informacji o Parku Śląskim dostarczają specjalistyczne zdjęcia z drona i z satelity?

Rozmawiamy z Mariuszem Naumienko, prezesem zarządu Iwing sp. z o.o. o tzw. fotogrametrii niskopułapowej i zobrazowaniach satelitarnych na podstawie zdjęć Parku Śląskiego. Czy drzewa są zdrowe? Jakie zwierzęta mieszkają w Parku? Ile ludzi tutaj wypoczywa? Kiedy przydadzą się zdjęcia z drona, kiedy zaś z satelity? 

14.30

Pokazy dynamiczne cz. 2

Płatowce pionowego startu i lądowania, Poldrone sp. z o.o., Bolechowo/Gniezno.  

Obecnie do najbardziej skutecznych konstrukcji dronowych należą płatowce pionowego startu i lądowania VTOL (ang. Vertical Takeoff and Landing). Dzięki temu drony mogą manewrować w miejscach niedostępnych dla innych płatowców i lecieć dalej niż pozwala na konstrukcja kopterów. Sprawdźmy jak wygląda taki lot maszyną skonstruowaną w Polsce.

H2, Prometheus

H2 – kopter wielozadaniowy, Prometheus S.A. 

Są takie jednak obszary wykorzystania czujników posadowionych na dronie, że najlepiej użyć do tego konstrukcji wielowirnikowca. Oto H2, hybrydowa maszyna, którą można wykonywać długodystansowe misje np. badania stanu słupów sieci elektroenergetycznej lub poszukiwać zaginione osoby w nocy. 

15.00

Wizyta w naszych droniadowych laboratoriach

Metropolia GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad wdrożeniem U-Space, czyli europejskiej koncepcji, dotyczącej ruchu bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki temu powstanie swego rodzaju „prawo ruchu drogowego” dla przestrzeni powietrznej. Szkoli i popularyzuje wykorzystanie dronów m. in. w ochronie środowiska i w transporcie medycznym. To jest element tzw. miejskiej mobilności powietrznej. 

BZB UAS koliber-vtol-v1-1-

BZB UAS, Wrocław

BZB UAS jest usługodawcą w zakresie monitoringu obszarów leśnych, rolniczych, infrastruktury liniowej z wykorzystaniem własnych konstrukcji. Pozyskane dane są przetwarzane przez zespół geodetów, fotogrametrów i specjalistów z zakresu ochrony środowiska.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa/Bytom

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie od lat kształci specjalistów w obszarze informatyki, zarządzania informacją, kultury Japonii, architektury wnętrz oraz projektowania graficznego. PJATK jest najlepszą prywatną uczelnią o profilu informatycznym w Polsce, co potwierdzają prestiżowe rankingi oraz zadowoleni absolwenci.

Politechnika Śląska logo

Politechnika Śląska, Gliwice

Politechnika Śląska – publiczna uczelnia techniczna w Gliwicach. Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2022, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajęła 4. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 906. pozycję pośród wszystkich uczelni na świecie.

Łukasiewicz - Instytut lotnictwa ILOT

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Warszawa

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku. Działalność placówki skupia się na świadczeniu usług projektowych, inżynierskich i badawczych w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. W jego ramach działają m. in. Centrum Systemów Bezzałogowych, Centrum Technologii Kosmicznych oraz Jednostka Certyfikująca. 

15.30

Pokazy dynamiczne cz. 3

Dronoidy do zadań specjalnych, Spartaqs sp. z o.o., Katowice.  

To profesjonalne, wielozadaniowe, zautomatyzowane roboty, mogące wykonywać zadania bez udziału człowieka. Najważniejszą cechą dronoidów Spartaqs jest niespotykany w innych rozwiązaniach poziom redundancji systemów bezpieczeństwa, który został wyrażony również̇ poprzez motto firmy: bezpieczeństwo bez kompromisów. 

OBLOT

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (OBLOT), Warszawa

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej to nowoczesne zaplecze na którym są testowane i badane opracowane konstrukcje i infrastruktura lotnicza. Ośrodek został zrealizowany między innymi w ramach projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”

15.50

Wielki Test Metropolitalny

Wielki Test Metropolitalny
  • W naszej grze wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Na telebimie wyświetlimy adres formularza testu i kod QR.
  • wejdź do gry 
  • zacznij wybierać prawidłowe odpowiedzi na pytania np. ile miast na prawach powiatu należy do Metropolii GZM albo gdzie znajduje się fontanna z pelikanami? Takich pytań będzie 15. 
  • Wspieraj się pomocą przyjaciół/znajomych/rodziny, chociaż lepiej, żeby sami zagrali. 
  • Na najlepszych czekają upominki i… lot w kosmos (w symulatorze w Planetarium Śląskim :-))  

16.15

Wyniki konkursu technologicznego Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Swift VTOL

Zanim rozpoczniemy ceremonię wręczenia nagród, głos oddamy Przemysławowi Leszczyńskiemu, prezesowi firmy PolDrone, który ogłosi specjalny komunikat w związku z prowadzoną przez środowisko dronowe w Polsce akcją #DronesForUkraine.  

Droniadka

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu technologicznego Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Kto wygrał? Kto zdobył nagrody finansowe i specjalne w konkurencjach „Demo systemu„, „Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz”, „Fly to Rescue”, „Sztafeta”?  

16.45

Pokazy dynamiczne cz. 4 i ogłoszenie wyników gry terenowej "Co widać z nieba?"

H2 – kopter wielozadaniowy, Prometheus S.A.  

Płatowce pionowego startu i lądowania, Poldrone sp. z o.o., Bolechowo/Gniezno.  

Dronie Gniazdo, Prodron Tomasz Siwy, Gliwice 

 

drony do zbierania danych, KN WUThrust, Politechnika Warszawska., Warszawa.  

System Szybkiego Reagowania, Reakto.eu, Kraków 

17.15

Losowanie upominków X Droniady – w losowaniu biorą udział zwiedzający naszą wystawę, którzy zbiorą na poszczególnych stoiskach, co najmniej 10 pieczątek z Droniadką.

17.45

Drony odlatują - finał X Droniady