Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa: opis generalny
W konkursie Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa m.in. sprawdzimy jak w sposób zautomatyzowany wykrywać ogniska patogenów chorób roślin w sadzie jabłkowym i następnie je precyzyjnie likwidować. To zdecydowanie konkurencja podwójnego zastosowania (Drzewo życia). Znowuż w konkurencji „Intruz” uczestnicy pokażą, jak działa ich system inteligentny z użyciem drona do monitorowania obiektu infrastruktury krytycznej, na teren, którego wdarła się osoba nieuprawniona. A w nocnej konkurencji „Sztafeta” trzeba będzie zbudować ścieżkę ewakuacji, zrzucając precyzyjnie świetlne bikony. Warto się przyjrzeć kolejnej konkurencji, czyli „Fly to Rescue”, w której trzeba wykazać się kunsztem pilota drona i analizy obrazu, by odnaleźć zaginione osoby symbolizowane przez ich zdjęcia ukryte na dnie wiader. Wszystko to przeprowadzimy od 1 do 4 czerwca na Polach Marsowych i na lotnisku Muchowiec.
Demo Systemu
Demo Systemu
Sztafeta II
Sztafeta II
Drzewo życia (Sad)
Drzewo życia (Sad)
Intruz II
Intruz II
Rurociąg (Monitoring)
Rurociąg (Monitoring)
Fly to Rescue Challenge
Fly to Rescue Challenge
Spotykamy się na Polach Marsowych w Parku Śląskim. Ekipy mogą od 8.00 zajmować miejsce w dużym namiocie. Nie wykluczamy, że ci, co startują w „Drzewie życia” będą mogli jeszcze przed 10.00 przystąpić do II części Demo systemu BSP – sprawdzianu praktycznego na torze konkurencji „Fly to Rescue”. Jednocześnie będziemy sprawdzać pilotów dwóch zespołów.
W południowej części Pól Marsowych stanie nasz, eksperymentalny sad jabłkowy złożony ze 100 tyczek i 100 figur – kwadratów i kół w czterech kolorach: białym, brązowym, beżowym i złotym. Prawdopodobnie konkurencję rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu Demo Systemu z przerwą na obiad przewidzianym między 13.00 a 14.00 w Hotelu Skaut, lecz jeśli Demo systemu się przeciągnie, to startujemy o 14.00.
Zgodnie z regulaminem konkurencję „Rurociąg” pod mecenatem Metropolii GZM rozegramy w pięciu turach w ciągu trzech dni. Czwartkowa to misja „0”, wzorcowa, na podstawie której uczestnicy będą szukać zmian w kolejnych lotach. Nie wykluczamy, że jeśli warunki pogodowe będą zmienne, dopuścimy do wcześniejszych oblotów.
W sobotę rano ok. 8.30 przeprowadzimy ostatnią turę lotów w konkurencji „Rurociąg”. Po niej zaczynamy starty w konkurencji „Intruz II” również w naszym symulatorze obiektu infrastruktury krytycznej.
Konkurencję „Sztafetę” rozgrywamy po raz drugi, ale nowością jest pora. To loty nocne. Jesteśmy pewni, że w żadnym innym konkursie dronowo-robotycznym nie było dotąd takiego przedsięwzięcia. Najpierw w piątek od 21.00 przeprowadzimy kwalifikacje w obrębie lotniska – sprawdzimy, kto jest gotów na pełnowymiarową misję. Nazajutrz zaś spotykamy się w finale – locie na 16 km ze zrzucaniem świetlnych bikonów wzdłuż pasa startowego. To ścieżka ewakuacji dla służb ratowniczych. Mecenat nad konkurencją objęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Zajrzyj do wiadra, sprawdź kto tam jest 🙂 – oto pokrótce przepis na tą konkurencję. Startują początkujący i wytrawni piloci. Każdy ma szansę odnaleźć zaginione osoby. Ty też możesz startować!