Zespoły Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Droniada Challenge 2023

Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa rusza 1 czerwca. W konkursie weźmie udział 11 zespołów akademickich i open.

W konkursie Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa sprawdzimy m.in. jak w sposób zautomatyzowany wykrywać ogniska patogenów chorób roślin w sadzie jabłkowym i następnie je precyzyjnie likwidować. To zdecydowanie konkurencja podwójnego zastosowania (Drzewo życia).

Znowuż w konkurencji „Intruz” uczestnicy pokażą, jak działa ich system inteligentny z użyciem drona do monitorowania obiektu infrastruktury krytycznej (IK), na teren, którego wdarła się osoba nieuprawniona. Jest ona rozwinięciem konkurencji „Rurociąg” pod mecenatem Metropolii GZM, w której chodzi o wykrywanie zmian w obiekcie IK w ciągu trzech dni i pięciu lotów. 

A w nocnej konkurencji „Sztafeta” pod auspicjami Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa trzeba będzie zbudować ścieżkę ewakuacji, zrzucając precyzyjnie świetlne bikony.

Warto się przyjrzeć kolejnej konkurencji, czyli „Fly to Rescue”, w której trzeba wykazać się kunsztem pilota drona i analizy obrazu, by odnaleźć zaginione osoby symbolizowane przez ich zdjęcia ukryte na dnie wiader.  

Opisane wyżej konkurencje są fakultatywnymi. Zespoły wybierają jedną lub więcej według własnych możliwości. Natomiast w Droniada Challenge konkurencją obowiązkową jest Demo systemu BSP, sprawdzającą jak zespół chce wykonać daną misję i ustalającą kompetencje pilotów. 

Pula nagród wynosi 42 tys. złotych. Ich fundatorami są Metropolia GZM, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, REAKTO Prosta Spółka Akcyjna i Fundacja Instytut Mikromakro

Kto startuje?

Trudom przygotowań do startu podołało 10 zespołów akademickich i open. Aż cztery zdecydowały się na start we wszystkich konkurencjach terenowych. Natomiast dwie zdecydowały się rozpocząć przygodę z Droniada Challenge od konkurencji Fly to Rescue. Pozostałe cztery wybrały po dwie lub trzy konkurencje. Zanim jednak przystąpią do rywalizacji na Polach Marsowych w Parku Śląskim oraz na lotnisku Katowice-Muchowiec, muszą się sprawdzić w Demo Systemu BSP.      

AGH Drone Engineering bierze udział w Droniadzie od 2018 r. W 2021 r. wywalczyło trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, w tym wygrało konkurencję „Demo systemu BSP”.  Podczas Droniada Challenge by  Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zmierzy się z zadaniami we wszystkich konkurencjach. Ponadto przedstawiciel zespołu Jakub Karbonowski przedstawi 2 czerwca prezentację „Hybrydowy algorytm wykrywania obiektów latających” w ramach Droniada Tech by Politechnika Śląska

Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej startuje w Droniadzie od 2016 r. W 2021 r. wywalczyło drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, zaś w 2022 r. – już po wprowadzeniu zasady wyboru konkurencji –  najlepiej sobie poradziło w „Drzewie życia”. W tegorocznej edycji wystartuje właściwie we wszystkich konkurencjach terenowych oprócz „Rurociągu”.  

Fire Drones to studenckie koło naukowe ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Po raz pierwszy studenci tej uczelni – podchorążowie – wystartowali w Droniadzie 2017, w której zajęli czwarte miejsce. Teraz wracają z planem wygrania konkurencji „Fly to Rescue”.  

Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej należy do weteranów Droniady. Są z nami od początku, czyli od 2014 r. Ich osiągnięcia są imponujące:

  • w 2017 r. –  I miejsce w konkurencji SAR z użyciem dwóch wielowirnikowców HF-8 oraz samolotu HF-9
  • w 2020 r. II miejsce w klasyfikacji generalnej i I miejsce w konkurencji „korytarz życia” 
  • w 2021 r. I miejsce w klasyfikacji generalnej, w tym II miejsce – za prezentację BSL, I miejsce – w konkurencji „Trzy kolory”,
    I miejsce – w konkurencji „Drzewo życia” 
  • w 2022 r. I miejsce w konkurencji „Sztafeta” 

W tym roku High Flyers wystąpią w konkurencjach „Drzewo życia”, „Sztafeta” oraz „Fly to Rescue”. 

Koło Naukowe Awioniki Melavio & Koło Naukowe Robotyków Politechniki Warszawskiej połączyły siły, by wystartować w X Droniadzie. Zapowiada się bardzo ciekawa rozgrywka w konkurencjach  „Drzewo życia”, „Sztafeta” oraz „Fly to Rescue”. 

Notabene KNA MelAvio startuje w Droniadzie również od 2014 r. Zdobyli wówczas pierwszą nagrodę. Następnie  wygrali Droniadę 2019 i 2020. Po przerwie w 2021 r., wrócili na podium w konkurencji „Sztafeta” w 2022 r. (III miejsce). Jak będzie tym razem? 

Lotnicze Koło Naukowe Politechniki Świętokrzyskiej debiutuje w tym roku w Droniadzie. Trzymamy kciuki! 

Zespół „Muxtor” pod wodzą Marcina Gałczyńskiego po raz trzeci próbuje swoich sił w Droniadzie. Ubiegłoroczna prezentacja w „Demo systemu” była znakomita, ale potem nie było dane sprawdzić założeń w praktyce. W tym roku musi się udać – Muxtor wybrał start w wszystkich konkurencjach. 

Ponadto Marcin Gałczyński pod marką swojej spółki Electron Square weźmie udział w Droniada Expo & Kids 4 czerwca.  

PolDrone Autonomous Technologies startuje po raz pierwszy w Droniadzie. Główny nacisk kładzie jednak na pokazy w ramach Droniada Expo & Kids. 

Politechnika Łódzka w różnych konfiguracjach bierze udział w Droniadzie od 2014 r. Po drodze w ramach Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR powstała grupa PŁ Raptors.

 Pod tą marką studenci Politechniki Łódzkiej wygrali Droniadę w 2018 r. W kolejnych lokowali się na różnych miejscach, ale zawsze walcząc do końca. Zobaczymy ich w tym roku we wszystkich konkurencjach. Niech się darzy!  

Koło Naukowe WUThrust działa przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej od roku 2017 i zrzesza studentów z wydziałów: Elektrycznego, Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki. Wówczas po raz pierwszy się pojawili na Droniadzie. 

Dwa lata później zdobyli drugie miejsce w kwalifikacji generalnej, trzy lata później wygrali „Demo systemu”. W 2021 r. odpoczywali od laurów, by w 2022 r. w efektowym stylu wygrać konkurencję „Budowa”. Teraz startują we wszystkich konkurencjach. Jak im się powiedzie? 

Koło Naukowe WUThrust działa przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej od roku 2017 i zrzesza studentów z wydziałów: Elektrycznego, Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki. Wówczas po raz pierwszy się pojawili na Droniadzie. 

Dwa lata później zdobyli drugie miejsce w kwalifikacji generalnej, trzy lata później wygrali „Demo systemu”. W 2021 r. odpoczywali od laurów, by w 2022 r. w efektowym stylu wygrać konkurencję „Budowa”. Teraz startują we wszystkich konkurencjach. Jak im się powiedzie? 

Kalendarz startów

Zgodnie z regulaminem Droniada Challenge by Łukasiewicz do 22 maja czekamy na 3–5 minutowy film prezentujący uczestnika/zespół i jego pomysł na start w wybranych konkurencjach cyfrowych.

W czwartek 1 czerwca zespoły przyjeżdżają do Katowic. Zgłaszają się na II część konkurencji „Demo systemu” – przegląd sprzętu i sprawdzenie uprawnień pilotów. Po tym rozpoczynają się treningi do konkurencji terenowych, zaś po południu wystartują konkurencje „Drzewo życia” i „Rurociąg”. W piątek 2 czerwca i w sobotę 3 czerwca przeprowadzimy pozostałe konkurencje terenowe, w tym konkurencję analogową. W niedzielę 4 czerwca podczas Droniada Expo & Kids odbędzie się ceremonia wręczania nagród ok. g. 16.15 (termin zależy od przebiegu konkursu i warunków meteorologicznych).

Miejsce rozgrywania konkurencji „Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz” oraz „Fly to Rescue Challenge” przeprowadzimy w Parku Śląskim na Polach Marsowych (Chorzów). Natomiast „Sztafeta” odbędzie się na lotnisku Katowice-Muchowiec.

Bezpośrednio na miejscu startu może przebywać zespół zgodnie z wylosowaną kolejnością, Komisja Sędziowska oraz Komitet Organizacyjny ze swoimi gośćmi. Gotowy do startu jest też już kolejny zespół, by w razie nieprzewidzianych trudności zastąpił aktualnie startujący. Pozostałe osoby przebywają w wyznaczonej strefie kibica odpowiedniej dla danej konkurencji.